1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çin'e rakip olduk! Bu da 'Türk Seddi'
Çin'e rakip olduk! Bu da 'Türk Seddi'

Çin'e rakip olduk! Bu da 'Türk Seddi'

Çin'e rakip olduk! Bu da 'Türk Seddi'

A+A-

Türkiye ile Suriye arasındaki sınıra yapılan ve dünyanın en uzun 3. duvarı olma özelliğindeki "Türk Seddi" için çalışmalar devam ediyor. Hat boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar blokların Suruç'un karşısındaki Ayn-el Arap bölgesine yerleştirme çalışmaları tamamlandı.

 

Türkiye ile Suriye arasındaki sınıra  yapılan ve dünyanın en uzun üçüncü duvarı özelliğindeki "Türk Seddi"ni örme  çalışmaları sürüyor.  Suriye'deki iç savaş ve son dönemdeki terör saldırıları nedeniyle ülke genelinde  olduğu gibi Suriye sınırında da güvenlik önlemleri artırılıyor.Bu kapsamda, 911 kilometrelik Suriye sınırında beton bloklardan duvar  örülüyor. Başta Başbakanlık Toplu konut İdaresi (TOKİ) olmak üzere farklı  firmalar tarafından hazırlanan bloklar, 15 ila 20 kilometrelik bölümler halinde  Hatay sınırından başlayıp Şırnak hudut hattına kadar 14 ayrı bölgede inşa  ediliyor. Hat boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk  seyyar blokların Suriye sınırındaki Suruç ilçesinin karşısında yer alan Ayn-el  Arap (Kobani) bölgesine yerleştirme çalışmaları tamamlandı. "Türk Seddi" olarak da adlandırılan duvar, yaklaşık 8 bin 850  kilometrelik Çin Seddi ve ABD-Meksika sınırındaki 3 bin 500 kilometre civarındaki  duvarın ardından dünyanın en uzun üçüncü duvarı olma özelliği taşıyor.

 

  KAFES TEL VE KAMERA SİSTEMİ DE KURULACAK

 

 Suruç Kaymakam Vekili Tarık Açıkgöz, yaptığı açıklamada,  Türkiye'nin güvenlik amacıyla sınır hattındaki önlemlerini artırdığını  hatırlattı. Duvarının Suriye sınırının tamamına örüleceğini belirten Açıkgöz,  duvarın dayanıklılık seviyesinin üst düzeyde olduğunu kaydetti.  Suruç ilçesinin Suriye ile yaklaşık 33 kilometrelik sınırı bulunduğunu  aktaran Açıkgöz, "Bölgemizde yoğun bir şekilde duvar örme çalışmaları sürüyor. Şu  anda Valiliğimiz tarafından yapılan 5 kilometrelik kısmın yüzde 95'i tamamlandı.  Bir de TOKİ tarafından ihalesi yapılan 24,7 kilometrelik duvar çalışması var.  Onun da bir kısmı bitti. Toplam 32,7 kilometrelik sınır hattımızın 4 kilometresi  hariç sınırdaki tüm duvar çalışmalarımız tamamlandı. Diğer kalan kısımlar ile  alakalı da kısa süre içerisinde ihale yapılacak." diye konuştu.   Güvenlik çalışmalarının sadece duvarla sınırlı kalmadığını ifade eden  Açıkgöz, "İlk etapta 8 kilometrelik bir alanda güçlendirilmiş kafes tel  çalışmamız da oldu. Daha sonra 17 kilometrelik bir alan için de yine kafes teli  ihalesi yapıldı ve tamamlandı ayrıca 5 metre genişliğinde bir güvenlik yolu  olacak. Sınır güvenlik sisteminde kulelerimiz, kamera sistemlerimiz, hepsi  olacak." dedi.