1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cinsiyetsiz bebek tartışma yarattı
Cinsiyetsiz bebek tartışma yarattı

Cinsiyetsiz bebek tartışma yarattı

Bebeklerini cinsiyetsiz olarak yetiştiren Kanadalı çift, tartışma yarattı.

A+A-

Kanada'da bir çiftin, yeni doğan bebeklerinin cinsiyetini gizlemesi ve onu cinsiyetsiz olarak yetiştirmesi günün konusu oldu. Çocuklarının cinsiyetinin kimseyi ilgilendirmediğini söyleyerek kararlarını savunan çift, tartışma yarattı.

Anne Kathy Witterick, 4 aylık bebeği Storm'un toplumun dayatmalarına uymak zorunda olmadan ya da cinsiyetle bağlantılı önceden saptanmış beklentilere boyun eğmeksizin kendi cinsel kimliğini geliştirmesi gerektiğini söylüyor.

Aile, Storm'u cinsiyetsiz olarak yetiştiriyor. Üç çocuklarına da hiçbir şekilde bir cinsel kimlik dayatmıyorlar.

38 yaşındaki Kathy ve 39 yaşındaki eşi David Stocker, geçen haftasonu hikayelerinin Toronto Star gazetesinde yayımlanmasından beri büyük bir tepkiyle karşı karşıya. Çift ise kararlarını eleştirenlerin yargılayıcı davrandıklarını savunuyor.

Witterick cuma günü yazdığı e-postada, 'bütün dünyanın bebeklerinin cinsiyetini bilmek zorunda olması gerektiği fikrinin sağlıksız ve röntgencilik olduğunu, güvenli olmadığını' söyleyerek, "Onu güvenli, sağlıklı ve özel tutuyoruz, gizlemiyoruz" dedi.

Çift, diğer çocukları beş yaşındaki Jazz ve iki yaşındaki Kio'yu yetiştirme tarzları nedeniyle de eleştiriliyor. Çocuklar erkek olduklarının bilincinde, ama cinsiyet normlarından sakınmaya ve kendilerini istedikleri gibi ifade etmeye teşvik ediliyorlar.

Witterick, Jazz'ın istediği kıyafetleri giyme ve istediği saç tarzına sahip olma hakkı olduğunu ve özgür bir şekilde tepkilere rağmen pembe giymeyi tercih ettiğini söylüyor.

Kathy'ye göre, dört aylık bir bebek hala kendini tanımayı öğreniyor ve ona bir cinsiyet dayatmak uygun değil.

Ailenin hikayesi, okuyucuların büyük tepkisine yol açtı. Gelen şikayetlerde, ailenin çocukları sosyal deney konusu yaptıkları savunularak bu tür bir yetiştirme tarzının çocuklara ve psikolojilerine zarar vereceği öne sürüldü.

Psikolog Doktor Ken Zucker, "Hikayenin bu kadar ilgi ve tepki çekmesinin nedeni, bir çocuğun cinsel kimliğinin nasıl oluştuğuna dair devam eden tartışma. Bir yanda bir çocuğa cinsel kimlik vermeseniz bile onun bunu biyolojisiyla uyumlu olarak geliştireceğini söyleyenler var, diğer yanda ise cinsel kimliğin tamamen toplumun etkisiyle oluştuğunu söyleyenler bulunuyor" diyor.