1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cizre'de hain saldırı!
Cizre'de hain saldırı!

Cizre'de hain saldırı!

Cizre'de hain saldırı!

A+A-

Şırnak'ın Cizre ilçesi polis kontrol noktasına, teröristlerce bombalı araçla saldırı düzenlendi. Anadolu Ajansı, saldırıda 11 polisin şehit olduğunu, 78 kişinin de yaralandığını duyurdu. RTÜK'ten de, saldırıya ilişkin yayın yasağı geldi.

 

Şırnak'ın Cizre ilçesindeki polis kontrol noktasına terör saldırısı düzenlendi.

 

PKK'lı teröristler, Konak Mahallesi Cizre-Şırnak karayolu üzerindeki Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Grup Amirliğine yaklaşık 50 metre uzaklıktaki polis kontrol noktasına, bomba yüklü kamyonla saldırdı.

 

Meydana gelen büyük patlamada yaralananlar 112 Acil Servis ekiplerince Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

 

Saldırıda Çevik Kuvvet Grup Amirliği binasında büyük hasar oluştu. Emniyet müdürlüğü binasının yakınında polislerin konaklama ihtiyacını karşılamak için konteynerlerin olduğu ve bunların da zarar gördüğü gelen bilgiler arasında.

 

Anadolu Ajansı, ilk belirlemelere göre saldırıda 11 polisin şehit olduğunu, 78 kişinin de yaralandığını bildirdi.

 

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ'DAN AÇIKLAMA

 

İstanbul'da saldırıya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "70'in üzerinde yaralı var, 4'ünün durumu ağır. Şehitlerimiz var. Gerekli açıklamayı oradaki adli tabiplik ve savcılıkla beraber valiliğimiz yapacak. Son ay içerisinde özellikle çok yoğun terörist saldırı grubuyla karşı karşıyayız. Bir taraftan 15 Temmuz'da hain FETÖ çetesinin saldırısıyla 240 şehidimiz oldu bir yandan DAEŞ'in öbür taraftan PKK'nın hain saldırıları var.

 

Bu saldırıların hepsi alçakça ve hepsi bizim huzurumuza yönelik. Bu milletin kalkınmasını, Türkiye'nin ileriye gitmesini istemeyenler bu saldırıları gerçekleştiriyorlar, bu terör örgütlerini de bir taraftan maşa olarak kullanıyorlar" dedi.

 

"EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI YIKILDI"

 

Cizre'deki Anadolu Ajansı Muhabiri Abidin Yel, NTV yayınına katılarak ilçede yaşananları anlattı:

 

"Patlamanın olduğu yeri şu an görebiliyorum.

 

Sabah saatlerinde ilçe girişindeki polis noktasına yaklaşan PKK'lı teröristler, rutin kontrole takılınca aracı patlatıyor. Büyük bir patlama oldu, ilçedeki iş yeri ve evlerin camları kırılmış durumda. Hatta garnizon komutanlığının duvarı da hasar gördü.

 

Benim gördüğüm, emniyet müdürlüğü binası yıkılmış durumda. İtfaiye yangına müdahale ediyor, enkazdan çıkarılan yaralılar da hastaneye kaldırılıyor.

 

Patlama sonrası Şırnak - Cizre karayolu trafiğe kapatılmış durumda. Patlama sonrası silah sesleri de duyuldu."

GEÇİCİ YAYIN YASAĞI GELDİ

 

Bu arada RTÜK, Başbakanlığın yazısı ile Cizre'deki terör saldırısına ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

 

Yasak kararında şunlar kaydedildi:

 

Patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,

 

Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

 

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırının ardından bölgeye 12 ambulans, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve 2 helikopterin sevk edilerek müdahalede bulunulduğu bildirildi.

 

Açıklamada, Cizre'de meydana gelen terör saldırısı nedeniyle, Şırnak'taki hastanelerin sağlık personelinin acil göreve çağrıldığı ve hastaneye intikal ettirildiği belirtildi.

 

Ayrıca, uçak ambulansın hazır bekletildiği, çevre illerdeki hastanelerin de teyakkuza geçirildiği kaydedildi.