1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Çömlekçi ikinci etapta hak sahiplerine 50 milyon TL ödeniyor
Çömlekçi ikinci etapta hak sahiplerine 50 milyon TL ödeniyor

Çömlekçi ikinci etapta hak sahiplerine 50 milyon TL ödeniyor

Çömlekçi ikinci etapta hak sahiplerine 50 milyon TL ödeniyor

A+A-

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Çömlekçi ikinci etap kentsel dönüşüm alanında hak sahipleri ile görüşmelere devam ediliyor.

 

Birinci etap kentsel dönüşüm alanında 134 binanın kamulaştırılarak yıkıldığı Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 360 yapının bulunduğu ikinci etap kentsel dönüşüm alanında 299 hak sahibi ile uzlaşma sağlanarak sözleşmeler imzalandı. Sözleşme imzalayan hak sahipleri ile toplamda 50 milyon 275 bin 665 TL’lik anlaşma yapıldı. 299 hak sahibinin toplamda 493 hissesi satın alındı.

 

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un kentsel dönüşümlerle ismine layık hale getirdiklerini ifade ederek, Çömlekçi ikinci etap kentsel dönüşüm alanında uzlaşma sağlanan hak sahiplerine teşekkür etti.

 

TOKİ’nin hem Trabzon hem de hak sahipleri için büyük bir özveriye imza attığını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Çömlekçi birinci etap kentsel dönüşüm alanı için mahkemelerin belirlediği fiyatlar revize edilerek 15 Şubat’ta başlanılan görüşmelerle hak sahiplerimize sunulmuştur. TOKİ, buna rağmen bölgede bir kez daha değerlendirme çalışması yaparak fiyatları revize etmiştir, yükseltmiştir. Yeni fiyatların hak sahiplerimize sunulduğu görüşmeler Belediyemizde devam etmektedir. Bu görüşmelerde hak sahiplerimize ayrıca Yenicuma’daki TOKİ konutlarından indirimli olarak ev sahibi olma hakkı sunulmaktadır” dedi.

 

Gümrükçüoğlu, “Çömlekçi ikinci etap kentsel dönüşüm alanında hak sahiplerine azami fiyat sunumu yapılmaktadır. 299 hak sahibimiz sözleşme imzaladı. Diğer hak sahiplerimizle de görüşmelerimiz sürüyor. Sözleşme imzalayan hak sahiplerine 50 milyon 275 bin 665 TL ödeme gerçekleştiriliyor. Ödemelere devam edilmektedir. Sözleşme imzalayan hak sahibi tapu intikalinin hemen ardından parasını almaktadır. Bölgedeki tüm hak sahibi hemşehrilerimin mağdur olmamaları için bu önemli fırsattan yararlanmalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.