1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çöpten Kurtaracak Proje için Çalışmalar Başladı
Çöpten Kurtaracak Proje için Çalışmalar Başladı

Çöpten Kurtaracak Proje için Çalışmalar Başladı

Trabzon ve Rize'de yıllardır şehirlerin en önemli sorunları arasında gösterilen katı atık sorunun çözmek için yeni bir proje geliştiriliyor.

A+A-

Trabzon ve Rize'de yıllardır şehirlerin en önemli sorunları arasında gösterilen katı atık sorunun çözmek için yeni bir proje geliştiriliyor. Çöplerinin insan sağlığı ve çevreye verdiği zararın önlenmesi için Ankara ve Adana'da başarıyla uygulanan katı atık projesinin, 2 ilin orta kesiminde bir yerde hayata geçirilmesi amacıyla çalışma başlatıldı. Proje, Dünya Bankası'nın en iyi çevre projesi seçtiği Mamak Çöplüğü ıslahını üstlenen Kantur&Akdaş İnşaat tarafından hayata geçirilecek. Yaklaşık 40 milyon dolara mal olması beklenen yatırımla en az 100 kişiye de istihdam sağlanmış olacak.


Kantur&Akdaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur, Trabzon ve Rize için yapacakları katı atık projeleriyle ilgili bir restoranda basın toplantısı düzenledi. İki kentin çöplerini çevreye zarar vermeden bertaraf edeceklerini kaydeden Kantur, Türkiye'de özellikli sahil kesimlerinde çöpten kaynaklanan büyük bir tahribat olduğunu belirtti. Kantur, "Elimizde bu kadar teknolojik imkânlar varken ülkemizde yaşanan bu tahribat üzüntü verici. " dedi.


Projeyi Ankara Mamak'ta ve Adana'da başarıyla uyguladıklarını, Bursa ve Konya'da ise çalışmaların sürdüğünü anlatan Kantur, yaptıkları işlemin çöpü bir yerde depolama değil, azaltıcı bir proje olduğuna dikkat çekti.


Toplanan çöplerin geri dönüşüm sayesinde çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek hale getirildiğini dile getiren Kantur, bu sayede çöplerin yüzde 80-85'inin yok edildiğini ifade etti.


Geri dönüşümlerle atıklardan elektrik üretiminin de yapıldığını belirten Kantur, Ankara'nın elektriğinin yüzde 3'nü bu şekilde kendilerinin karşıladığını vurguladı. Kantur, bu oranın yüzde 8'e kadar çıkacağını, bunun da çok ciddi olduğunu dile getirdi.


Ankara'daki Mamak çöplüğünün proje sayesinde metan kokan bir noktadan oksijen üreten bir alana döndüğüne işaret eden Kantur, projenin çevreye ve insan sağlığı açısından endişe edilecek bir yanının olmadığının altını çizdi.


Projesi Karadeniz için önemli olduğuna değinen Kantur, "Karadeniz'deki sahil kentlerinde zaten arazi sorunu var. Mevcut arazilerin bir kısmının da çöp ile işgal edilmesi ve bu çöplerin Karadeniz gibi güzel bir bölgede çevre kirliliği oluşturmasını önlemek amacıyla bu projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Proje ile çöpün miktarı azaltılıyor ve çevreye zararı ortadan kaldırılıyor. " diye konuştu.


Yatırımı planlamalarında TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın etkisine işaret eden Kantur, şöyle konuştu: "Erdoğan Bey gerçekten Türkiye'de çok şaşırtıcı bir şey yaptı. TOKİ yıllardır vardı, ben de bütün başkanlarını tanırım. Ama hiçbir başkan böyle atalım yapamadı ve bunun sürdürülebilir olduğunu gösteremedi. Onun varlığı bizim bu yatırımı bölgeye getirmemizde önemli bir etken oldu. "


Kantur, yaklaşık 40 milyon dolara mal olmasını planladıkları proje ile en az 100 kişiye de istihdam imkanı sağlanacağını sözlerine ekledi.