1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çözüm planı üç aşamalı
Çözüm planı üç aşamalı

Çözüm planı üç aşamalı

BDP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Nevruz'da çatışmasızlığın ötesinde olumlu gelişmeler yaşanacağını belirten Coşkun kısa, orta ve uzun vadede atılacak adımların programlandığını kaydetti.

BDP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun, Nevruz'da çatışmasızlığın ötesinde olumlu gelişmeler yaşanacağını belirtirken "Öcalan'ın dediğini Kandil yapmaya hazır" ifadesini kullandı

BDP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun çözüm sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Coşkun, sürecin Kürt bölgesinde heyecan oluşturduğunu belirterek, "Nevruz'da çatışmasızlığın da ötesinde olumlu gelişmeler yaşanacak. Öcalan'ın dediğini Kandil aşama aşama yapmaya hazır" dedi.

10 aydır Erbil’deki BDP temsilciliğinde ilk görev yapan Coşkun, 1997-98 arasında İstanbul, 2000-2003 arasında partinin İzmir temsilciğini yapmış. Ardından 3 yıl Demokratik Toplum Kongresi (DTK) sözcüsü olarak çalışmış. Diyarbakır Cezaevi’nde 6,5 yıl kalmış. Coşkun, çeşitli konuşmaları nedeniyle hakkında kesinleşmiş hapis cezaları olması nedeniyle Türkiye’ye giriş yapamıyor.

Öcalan’ın Kandil’e gönderdiği mektup sonrası BDP’lilerin Kandil’deki toplantısını organize etti. Irak Federe Kürt Bölgesi’ndeki aktif ve önemli konumunda. Coşkun’un görüşleri özetle şöyle:

Nevruz’da ateşkese gidilecek diye toplumda bir beklenti var. Öcalan’ın bir mesaj vereceğini biliyoruz. Ben de bu Nevruz’la beraber yeni bir sürecin başlayacağını Kürtlerin tek irade olarak çözüm için bu adımları kısa ya da uzun vadede programlayarak atacağını düşünüyorum.

Tek ses olarak uzun, kısa ve orta vadede ne yapılacaksa, bunun ilk aşaması çatışmasızlık ortamı da dahil Nevruz’da atılacak. İkinci adım yani normalleşme süreci kimi gelişmeleri de bereberinde getirecek.

Üçüncü adım da tüm bu sorunların çözüleceği noktadır. Bu Nevruz’da atılması gereken adımların çok daha ötesinde bir mesajın Öcalan tarafından kamuoyuna sunulacağını düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz süreçte PKK tek sesi, iddia edilenlerin aksine ne hizibi ne de farklı sesler var.

Avrupa’ya farklı bir mektup gitti. Onlar da mektubu okuyarak kendi tavırlarını netleştirip kamuoyuna bildirmiştir.

Büyük heyecan var

Görüşmelerin İmralı ile başlaması, basına yansıması burada da büyük bir heyecan yarattı. Türkiye’deki Kürt sorunu çözülmediği sürece buradakilerin de sürekli başı ağrıyacaktır. Bir parçada yaşanan sorun diğerlerini de etkiliyor, zira beden aynıdır.

Kandil tereddütlü

Avrupa ve Kandil, Öcalan’ın pratik olarak attığı adımların arkasında. Sorunun çözümü noktasında Kürtlerin bütün dünyada tek ses olduklarını Öcalan’ın ortaya koyduğu politikaların uygulayıcısı olacaklarını açıklaması söz konusu. Tabii Kandil’in bazı tereddütleri var. Bu noktada tek yetkili Öcalan’dır.

Federasyon olmaz

Ayrılık gayrılık söz konusu değil. Klasik anlamda federasyonu getirip Türkiye’ye dayatamazsın. İstanbul’daki, Adana’daki Kürt’ü ne yapacaksınız?

Somut adım bitirir

Kürt’ün dilini, kimliğini kabul ettiysen, anayasal hakların korunması noktasında pratik adımlar attıysan silah orada ne işe yarar? Bunlara rağmen eğer birileri kalkıp da 'ben dağda kalacağım derse' işte o zaman 'biz size karşıyız' deriz. Demokratik bir Türkiye ve demokratik bir anayasa olduktan sonra, Kürt de bu anayasada yer aldıktan sonra, neden silaha ihtiyaç duysun ki?

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ