1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cübbeli'nin Tahliye Talebine Ret!
Cübbeli'nin Tahliye Talebine Ret!

Cübbeli'nin Tahliye Talebine Ret!

"Sabıkam 312'den. Gerçi 312 değişti ama sabıka silinmez"

A+A-

 Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü bir süre daha cezaevinde kalacak. Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün tahliye talebi reddedildi. Dava kapsamında tutuklu yargılanan Kamara Alimukhamedova, Kakhramonjon Kholmamatov ve Mehmet Batur'sa tahliye edildi. Üç sanığın tahliyesine 'atılı suçun vasıf ve mahiyeti' ve 'tutuklulukta kalan süre' gerekçe gösterildi. 


İstanbul 16.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Ahmet Mahmut Ünlü'nün de aralarında bulunduğu 6 tutuklu sanık ile 10 tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşma salonunda çok sayıda izleyici hazır bulunurken takkelerle salona giren izleyiciler, görevliler tarafından uyarılmasının ardından takkelerini çıkardı. 


Duruşma tutuklu sanıklardan Ahmet Mahmut Ünlü'nün kimlik tespiti ile başladı. Kimlik tespiti için sanık kürsüsüne çağırılan Ünlü'ye geçtiğimiz günlerde annesini kaybetmesinden ötürü Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci başsağlığı diledi. Ünlü ise Ekinci'ye, "İzin verdiğiniz için teşekkür ederim" dedi. "2 EŞİM, 8 ÇOCUĞUM VAR, AYLIK GELİRİM 10 BİN LİRA" 


Kimlik tespiti sırasında 2 eşi ve 8 çocuğu olduğunu ifade eden Ünlü, aylık gelirinin ise 10 bin lira olduğunu söyledi. Mahkeme Başkanı Ekinci'nin sabıkasının olduğunu hatırlatması üzerine Ünlü, "Sabıkam 312'den. Gerçi 312 değişti ama sabıka silinmez" dedi. 


İddianamenin okunacağı sırada Ünlü'nün avukatı Hulusi Yıldırım, müvekkilinin toplumdaki konumu nedeniyle gizlilik kararı konulmasını, bunun reddedilmesi halinde ise yayın yasağı konulmasını talep etti. Cumhuriyet Savcısı ise talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme karara varmak üzere ara verdikten sonra mahkeme de talebi reddetti. "TALEBELERİ HİÇ GÖRMEDİM" 


2 senedir Barış Sezek'in, kendisinin maddi işleri ile ilgilenmediğini ifade eden Ünlü, şöyle konuştu: 


"Savcı bey bana eve girerken fotoğraflarımı gösterdi. 'Bu eve gitmişsin' diyor. Ben her zaman Barış'ın evine gidiyorum. Ben kadını görmedim. Evde miydi, değil miydi; bilmiyorum kadınlar. Barış bana Fas'a gitmeden önce 'nerelere uğrayalım?' diye sordu. Ben de 'kabirlere gidin' diye söyledim. 


Orada nerede kaldılar bilmiyorum. 'Gidince arayın, benden para isteyin' dedim. Arayın 'dağıtacağız burada' deyin, dedim. 'Buradan gelmek isteyenler var' dedi. Bazıları gelip gidiyor, bazıları gitmiyor. Talebe olarak bazı ülkelerden geldi. Bir ay, iki ay kalan var. Bana talebe olarak gelmek isteyen olduğunu söylediler. 'Ben iki tane talebeyi karşılarım' dedim. 'İki talebe geldi' dediler. Ben bunları görmedim. Ben çok yoğun biriyim" "KUTSAL DEĞİL GÜNAHKARIM" 


"Bu kadınlar karakola düşünce bana gelip durumu anlattılar" diyen Ünlü, bu olayı duymasının ardından yurtdışına çıktığını belirtti. Daha sonra olay hakkında bilgi almadığını belirten Ünlü, şöyle devam etti. 


"Bütün mesele benim üzerimde dönüyor. Mesele bana dokunduruldu. Bence başarısız bir operasyondu. Ama bazıları başarı olarak görebiliyor olabilir. Binlerce mektup aldım. Benim yüzümden aile kavgası oldu. Beni adam kutsal görüyor. İnsanlar kavga etti, nişanlısından ayrılanlar oldu. Benim bu olayım, toplumsal bir olay oldu. Ben kutsal değilim günahkarım. Kimseyi hürriyetinden yoksun bırakmadım. Gönül rızası ile de kimse olmadı" "İLİŞKİYE GİREMEDİYSEK RAHAT ETSİN" 


Ünlü, "Mantıklı mı? Hem kadına nikah kıyacağım ama ilişkiye girmeyeceğim" dedi. 


Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı, "Kadınlar 'ilişkiye girmedik' demiyor, 'giremedik' diyor" diye düzeltti. Ünlü bu sözlere, "İlişkiye de giremediysek rahat etsin o zaman" şeklinde cevap verdi. 


Duruşma 21 Eylül tarihine ertelendi.