1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cuma İçten: 200 uyuşturucu ihbarı aldım
Cuma İçten: 200 uyuşturucu ihbarı aldım

Cuma İçten: 200 uyuşturucu ihbarı aldım

AK Parti'li Cuma İçten, Diyarbakır'daki uyuşturucu sorunuyla ilgili çarpıcı rakamlar verdi.

A+A-

Kullanım yaşının 12'ye düştüğünü belirten İçten, bir yılda ailelerden 200 ihbar telefonu aldığını açıkladı. İçten, 25 milyar dolarlık bir pazara hükmeden terörün bitmesiyle uyuşturucunun tarihe karışacağını savundu.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, çözüm süreci ile bahar havasının yaşandığı Doğu ve Güneydoğu'da terörle birlikte terörün finansmanını sağlayan uyuşturucu sorununun da çözüleceğini söyledi.

Bölgede terör nedeniyle boşaltılan köylerde uyuşturucu yetiştirildiğini ifade eden İçten, köye dönüşlerle birlikte uyuşturucu yetiştiriciliğinin tarihe karışacağını kaydetti.

Terörün en büyük kaynağının uyuşturucu olduğunu vurgulayan İçten, 25 milyar dolarlık bir pazara hükmeden terörün uyuşturucunun bitmesini kolay kolay istemeyeceğini ifade etti.

Ancak çözüm sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanması halinde örgütün bölgede uyuşturucu yetiştirme imkanı bulamayacağını kaydetti. Buna bölge halkının da müsaade etmeyeceğini ileri sürdü.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA AKTARDIM

AK Parti Diyarbakır milletvekilleri olarak uyuşturucuya karşı savaş açtıklarını belirten İçten, "Geçen yıl basın toplantısı düzenleyerek vatandaşlara çağrı yaptık. Bu işi yapanların bilgilerini bizimle paylaşmalarını istedik.

Bir yıl içerisinde sadece bana 200'ün üzerinde bilgi geldi. Bu bilgileri İçişleri Bakanlığı ile paylaştım. Emniyet ve jandarma tarafından büyük operasyonlar yapıldı ve ciddi sonuçlar alındı" dedi.

UYUŞTURUCU KULLANMA YAŞI 12

Terörün bölge insanı üzerinde ciddi travmalara neden olduğunu anlatan İçten, dağılan ailelerin çocuklarının çok küçük yaşlarda uyuşturucu ile tanıştığını anlattı. İçten, uyuşturucu kullanma yaşının Diyarbakır'da 12 yaşına kadar indiğini açıkladı.

Emniyetin gerekli tedbirleri aldığını dile getiren İçten, ailelerin de bilinçlendiğini, kendi çocuklarının gözlerinin önünde her geçen gün zehirlenmesini istemediklerini vurguladı.

ZEHİR TACİRLERİNİ İHBAR EDİN

Ailelerden çocuklarını uyuşturucuya sürükleyenleri kendilerine bildirmelerini isteyen İçten, ondan sonrasının kendi görevleri olduğu ifade etti.

Çocuklarının uyuşturucu kullandığını tespit eden ailelerinin hemen en yakın sağlık kuruluşu ile temasa geçerek çocuğunu bu illetten kurtarmanın yoluna bakması gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ