1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

İşte haberin detayları...

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Conrad Otel'de, Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu'nun açılışında konuştu.

 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

 

Forumun düzenlenmesi için emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu toplantıda Somali'nin son yıllarda katettiği gelişmelerle ve sorunlarıyla ilgili olarak uluslararası toplum olarak bize düşen görevi ele alacağız. İnşaallah bu toplantı Somali'de bugüne kadar atılan adımları bir üst seviyeye taşıyacaktır. Somali ayağa kalkmaya adeta küllerinden yeniden doğmaya çalışıyor. Türkiye Somali halkına barış içerisinde bir hayat sürmesi için destek olmay devam edecektir.

 

EN BÜYÜK BÜYÜKELÇİ SOMALİ'DE

 

Somali Federal Hükümeti'nin kararlarını verirken Somali'nin çıkarlarını düşüneceğine inanıyorum. Biz dayanışmamızın göstergesi olarak en büyük büyükelçiliğimizi Mogadişu'ya açtık. 100 yataklı kadın ve çocuk hastanesi de burada hizmete girecektir.

 

Binin üzerinde Somalili öğrenciye burs veriyoruz. Uluslararası toplumun Somali'de bu kadar aktif sahaya inmesini ve faaliyetlerini artırmasını önemsiyoruz. Somali halkının güvenini kazanmak önemlidir. Yatırımlar bunu desteklemezse başarılı olamayız. Kalkınma projeleri ve yatırımlar Somali için olmazsa olmazdır. Ülkenin terör belasından kurtulması için de bu yatırımların katkı sağlayacağına inanıyorum. Herkesin aynı yaklaşımla Somali'ye destek olmasını temenni ediyoruz. İmkanlarla beraber sorunların da küreselleştiği bir dünyada yaşıyoruz. Kimsenin kendini gelişmelerin dışında tutması mümkün değildir. Suriye ve Irak'ta olduğu gibi yüzlerce ülkenin buralardaki savaşlardan etkilendiğini görüyoruz. Derme çatma botlarla yola çıkan mültecilerin boğulan beenleri, parçalanan aileler unutulmaması gereken gerçeklerdir. Bu acı tablo Suriye'de yaşanan insanlık dramının sadece bir kısmıdır.

 

TÜRKİYE İNSANLIĞIN ONURUNU KURTARMIŞTIR

 

Zulmün ve katliamın çok daha fazlası füzelerle bombalarla hemen yanı başımızda yaşanıyor. Şuana kadar 400 bini aşkın insan hayatını kaybetti. 12 milyon insan vatanından mahrım kalıp mülteci konumuna düştü. Biz de 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyorz. Milli gelire oranla insani yardımlaşma oranını en fazla artıran ülke olduk. Türkiye insanlığın onurunu kurtarmıştır. Fakat durum artık Türkiye'nin tek başına kendi imkanlarıyla kaldırabileceği durum olmaktan çıkmış durumdadır.

 

Suriye'nin kadim şehirleri bombalanıyor, yok oluyor. Saldırılar güney sınırımızda yeni bir göç dalgasına neden olmuştur.