1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı Gül!
Cumhurbaşkanı Gül!

Cumhurbaşkanı Gül!

Öncelikli Olarak Yapılması Gereken...

A+A-

İslam İşbirliği Teşkilatı 4'ncü Olağanüstü Zirve toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bundan sonra en öncelikli olarak yapılması gerekenin Esad sonrası ara rejime geçilmesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açılış konuşmasında, "Suriye'deki gelişmeler maalesef tüm İslam alemini derinden üzmektedir. Halkına savaş ilan etmiş bir rejim, helikopter gibi ağır silahlar kullanarak büyük can kaybına sebep olmuştur" dedi.

 


Cumhurbaşkanı Gül konuşmasına şöyle devam etti: "Olaylar hepimizin gözü önünde gerçekleşiyor. Hepimizin bildiği o güzelim şehirler harap edilmekte. Tüm bunlara maruz kalmamak için Suriye'de dönüşümün kontrol ve barışçıl yöntemler ile gerçekleşmesi için elimizden geleni yaptık. Ama Baas rejimi diplomatik ve siyasi çabalara silahlar ile cevap verdi."

 

Cumhurbaşkanı Gül bundan en öncelikli olarak yapılması gerekenin Esad sonrası ara rejime geçilmesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül Suriye'nin İİT üyeliğinin askıya alınmasının gerektiğini belirtirken, "Eğer bu mevcut savaş daha uzun sürerse, Suriye'deki ayrılık ve karışıklıklı kin ve intikam duygularını onarılmaz noktaya getirir" dedi.

 

Teşkilatın bütün üyelerinin sorunu çözmesi için ellerinden geldiği kadar her şeyi yapmalarının elzem olduğunu kaydeden, Cumhurbaşkanı Gül, İslam dünyasında Şii, Sünni mezhep kavgası gibi bir tuzağa düşülmemesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, tuzağa düşmenin İslam dünyasına insanlık ve maddi kaynaklarının kendi iç mücadelesinde tüketilmesi anlamına geleceğini, bunun İslam dünyasını orta çağın karanlığına taşıyacağını söyleyerek dikkatli olunmasını istedi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Filistin, Myanmar ve Mali'deki gelişmelere de değindi.