1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Gül insan hakları konusunu değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Gül insan hakları konusunu değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Gül insan hakları konusunu değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Gül Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleşen İnsan Hakları Federasyonu Kongresi’nde yaptığı konuşmada insan haklarının önemini ve Türkiye’nin 10 yılda yaşadığı değişimi değerlendirdi.

A+A-

 Cumhurbaşkanı Gül, 38. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Kongresi’nde konuştu: “Vicdan sahibi hiçbir siyasetçi, ülkesinde yaygın insan hakları ihlalleri yaşanırken başı dik gezemez...”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Siyasete ilk girdiğim o dönemde kesin kanaat getirdim ki, insan hakları, bir ülkenin, milletin ’onur meselesi’dir. Vicdan sahibi hiçbir siyasetçi ve devlet adamı, ülkesinde yaygın insan hakları ihlalleri yaşanırken, gerek yurt içinde, gerek yurt dışında başı dik gezemez” dedi.

Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’ndaki 38. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Kongresi’nde konuşan Gül, Türkiye’nin uzun yıllar insan hakları örgütlerinin eleştirilerine maruz kaldığını anımsatarak, en gelişmiş demokratik ülkelerde de eleştirilecek hususlar olduğunu söyledi.

Türkiye 10 yılda çok değişti

Türkiye’nin bu konuda eksikleri olduğunu anlatan Gül, FIDH’in kongresini Türkiye’de düzenlemesini ve toplantıya Cumhurbaşkanı olarak hitap etmesini sağlayan unsurun, Türkiye’de son 10 yılda insan hakları alanında yaşanan büyük zihniyet değişikliğinden kaynaklandığını bildirdi. Gül, “Bugün, sizin büyük fedakarlıklarla yürüttüğünüz çalışmaları ve yaptığınız eleştirileri, yapıcı bir şekilde algılayan bir toplum, hükümet ve devlet var karşınızda” dedi.

Son 10 yılda Türkiye’de yapılan devrim niteliğindeki pek çok reforma rağmen hala yapılacaklar olduğunu anlatan Gül, “Yeri geldiğinde ben de basın ve ifade özgürlüğü ile uzun tutukluluk süreleri hakkında eleştiri ve temennilerimi kamuoyuyla paylaşıyorum. Uygulamadaki bazı sıkıntı ve yasalarımızdaki noksanlıklara rağmen Türkiye’nin demokratik inkişafı yönünde dev adımlar atılıyor. Esasen hükümetimiz de reform sürecine kararlılıkla devam etmektedir. Türkiye, Kürt meselesini çözmek, şiddet ve terörü sona erdirmek için bugünlerde cesur adımlar atmaktadır. İnancım odur ki, sağduyu ve kararlılıkla yürütülen çalışmalar neticesinde Türkiye bu meseleyi de çözmeyi başaracaktır.”

İnsan eşref-ül mahlukat’tır...

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, temel insan hak ve özgürlüklerinin, sadece insan olmaktan ötürü doğuştan kazanılan, vazgeçilemez ve devredilemez haklar olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Bu nedenle, söz konusu evrensel hakların tanınması ve güvence altına alınması, toplumların, devletlerin bahşettiği bir husus değil; tam aksine onların temel sorumluluğu ve yükümlülüğü olmalıdır. Bizim inancımıza göre, insan sadece bu dünyanın değil, tüm evrenin ’temel öznesi’dir. Bu nedenle, ’eşref-ül mahlukat’tır. Diğer bir deyişle, ’yaratılmışların en şereflisi’dir. Bu itibarla, hiçbir ırk, din, dil, renk ayrımı göstermeden insanların hak, hukuk ve haysiyetine saygı göstermek inancımızın bir icabıdır. İnanç ve kimliklere saygı ile hoşgörü, halkımızın en değerli hasletlerinden biridir.”