1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Gül son gelişmeleri değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Gül son gelişmeleri değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Gül son gelişmeleri değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Hatay olayları sırasında Ahmet Atakan'ın ölümü ve ülke gündeminin en önemli maddeleri arasında yer alan Suriye konusunda önemli açıklamalar yaptı.

A+A-

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Hatay'da hayatını kaybeden Ahmet Atakan ve Suriye'nin kimyasal silahları teslim etmeyi kabul etmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamasından satırbaşları...

Büyük bir üzüntü duydum. Can kaybı yaşanmasından dolayı üzüldük. Ailesine ve herkese başsağlığı diliyorum. Olay iyice incelendikten sonra gereği yapılacaktır.

TAKTİK DEĞİL GERÇEK OLMALI

Bu önemli bir gelişme. Komşu ülkede yüklü miktarda kimyasal silahların olduğunu biliyoruz. Suriye’nin kimyasal silahlardan tamamen arındırılması önemli bir gelişme. Bundan memnuniyet duymak gerekir. Bunun bir taktik değil, gerçek olması gerekir. Mesele sadece kimyasal silah meselesi değil. ABD'nin de buna sadece bu açıdan bakmaması gerekir. Ortada yüzbin insanın öldüğü bir ülke var. Bunu mutlaka durdurmak gerekir. Siyasi çıkış stratejisinin muhakkak olması gerekir. Bunun böyle devam edecek olmasını kimse kabul etmez. 'Kimyasal silah teslim edildi, biz amacımıza ulaştık. Öbür tarafta ne olursa olsun'u kabul etmiyoruz. Suriye’de iç savaşı bitirmek için siyasi çıkış stratejisine ihtiyaç var. Bunun hala ortaya konulmamış olması büyük üzüntü.

Suriye'de iç savaşı bitirecek ve normal insanların kendi ülkelerine dönmelerini sağlayacak bir stratejiye ihtiyaç var bunun hala ortaya konmaması çok üzücü.

Olimpiyatlar için üzüldük. Herkes elinden geleni yaptı. Bir yarışta biri kazanacak biri kaybedecektir bunu böyle görmek gerekir. Bu bir kazanımdır bunu böyle görmek gerekir.