1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Gül'den başörtülü vekil açıklaması
Cumhurbaşkanı Gül'den başörtülü vekil açıklaması

Cumhurbaşkanı Gül'den başörtülü vekil açıklaması

Çankaya Köşkü’ndeki 29 Ekim resepsiyonunda gündem başörtülü vekildi.Meclis iç tüzüğünde başörtülü vekil konusunda bir engel bulunmadığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Siyasetin bileceği bir konu” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından düzenlenen 29 Ekim resepsiyonunda gündem başörtülü vekildi. Gül,meclis iç tüzüğünde başörtülü vekil konusunda bir engel bulunmadığını belirtti. “Siyasetin bileceği bir konu” dedi.

Gül, başörtüsü konusunda eski anlayışın değişmesinde CHP’nin de katkısı olduğunu ifade etti. Bu konu bir tabu olarak görüldüğünü hatırlatan Gül, sorunun çözümünde CHP’nin de müspet anlamda katkısı olduğunu görmek gerektiğini kaydetti.

Gül, laikliğin farklı anlatıldığını ifade etti.Ülkeyi cendereye sokan anlayıştan uzaklaşıp daha Batılı, daha ABD’deki, daha İngiltere’deki gibi bir anlayışa ulaşıyor olmanın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

KILIÇDAROĞLU: KIYAFETLE UĞRAŞMIYORUZ

Resepsiyona katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek başörtülü vekille ilgili olarak “Meclis, halkın gerisinde olmamalı, halk başörtüsü sorununu çözdüyse siyasetçiler, başörtülü vekil konusunda yeni sorun çıkarmamalı” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kimsenin kılık kıyafeti ile ilgilenmediklerini vurguladı. Siyasetçinin ilgi alanının kılık kıyafet olmadığının altını çizdi. MHP lideri Devlet Bahçeli de meclise gelecek başörtülü vekillere karşı saygılı olacaklarını ifade etti. CHP’nin de anlayışlı olmasında fayda olduğunu kaydetti.

Erdoğan İstanbul’daydı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mamaray’ın açılışına katılmak için Türkiye’ye gelen devlet başkanları ile İstanbul’da devam eden programı nedeniyle katılamadı. BDP Eş başkanları katılamadığı için milletvekili düzeyinde temsil edildi. Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in de katıldığı resepsiyonda, çok sayıda bakan, yargı mensubu, asker, akademisyen, gazeteci ve iş adamı hazır bulundu.

Akın İpek de katıldı

Resepsiyona Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, İpek Medya Grup Başkanı Fatih Karaca, Genel Yayın Yönetmenimiz Erhan Başyurt ile Ankara Temsilcimiz Adem Yavuz Arslan da katıldı.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ