1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Mısır'daki gelişmeleri değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Mısır'daki gelişmeleri değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Mısır'daki gelişmeleri değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Azerbaycan seyahati öncesinde basın mensuplarına verdiği röportajda Mısır'daki katliama ilişkin açıklamalarda bulundu ve silahla müdahale meşru gösterilemez dedi

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan ziyareti öncesi havalimanında kısa bir açıklama yaptı.

Mısır'daki katliama değinen Gül, endişelerini dile getirdi. Gül Mısır'ın da Suriye gibi iç çatışmaya girmesinden korktuğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Konseyi III. Zirvesi'ne katılmak üzere Azerbaycan'ın Gebele kentine hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

KORKUM ŞU Kİ MISIR KAOSA GİRİYOR

Bir gazetecinin Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliama ilişkin sorusu üzerine Abdullah Gül,

BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada 'Mısırdaki yönetim şiddete başvurmasını kınıyor, ölü sayısının artmasından derin endişe duyuyoruz' denildi.  

DAVUTOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Davutoğlu: Mısır'da yaşananların demokrasiye hizmet etmediğini herkesin görmesi ve tepki göstermesi gerek. Batının bu sınavdaki tavrı bölge halkı tarafından izlenecektir. Olaylarla ilgilli muhattaplarımla görüşüyorum. Önceliğimiz Mısır'ın bir an önce normalleşmesidir. (HABERİN DEVAMI...)

HÜSEYİN ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

AK Parti resmi sitesinden yayınladan açıklamada katliam kınandı ve Mısır halkına desteğin sürdürüleceği mesajı verildi. 

-

BEKİR BOZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaşananlar sonrası 'itidal' çağrısı yapan AB'ye tepki gösterdi.  

YAPILACAK İLK İŞ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sivil halka silahla müdahalenin olayları bu noktaya getirdiğini belirterek, şöyle davem etti:

"Mısır'da olayların bu noktaya gelmesini tahayyül bile etmek istemem. Mısır'da olup bitenler, sadece Mısır'ı, Arap dünyasını, bölgeyi, Mağrip'i değil, bütün İslam dünyasını ilgilendirecek ve etkileyecek bir gelişme gösterir. O bakımdan herkesin aklı selimle hareket etmesinin zamanı çoktan geçmiştir. Bunun için de şüphesiz ki herkesin bir araya gelmesi gerekir. Yapılacak ilk iş, seçilmiş Cumhurbaşkanının ve arkadaşlarının serbest bırakılması ondan sonra herkesin katılacağı şeffaf ve düzgün seçimlerin yapılmasıdır. Korkarım ki bu böyle giderse Mısır'ın uzun bir süre tekrar demokrasiyle buluşması zor olur. Bu da çok kötü bir örnek olur, hem Mısır halkı hem de İslam dünyası için büyük kayıp olur. O bakımdan bu yolun yol almadığını bir kez daha hatırlatmak isterim. Bir kez daha hayatını kaybeden herkese Allah'tan rahmet dilerim. Mısır halkının tamamı kardeşimizdir."

Gül, Mısır'da olup bitenlerin herkesi ilgilendirdiğini dile getirerek, "Bu söylediklerimiz de Mısır'a duyduğumuz dostluktan dolayıdır. Bir kez daha söylüyorum dünyanın hiçbir yerinde sivil topluma nümayiş yaptıkları için, protestoda bulundukları için silahla mücadele meşru görülemez" dedi.