1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı'na en çok Gezi soruldu
Cumhurbaşkanı'na en çok Gezi soruldu

Cumhurbaşkanı'na en çok Gezi soruldu

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türk basın mensupları ile biraraya geldiği görüşmede görüştüğü başkanların en çok Gezi'ye ilişkin sorular yönelttiklerini ifade etti.

A+A-

 NEW YORK'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk basınından temsilcilerle bir araya geldi.

New York temaslarını değerlendiren Gül, görüştüğü devlet başkanlarının kendisine en çok gezi parkı olaylarıyla ilgili soru sorduğunu söyledi. Geçmişte en çok 'işkence' sorusuyla karşılaştığını söyleyen Gül, "Geldiğimiz nokta sevindirici" dedi.

Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Ban ki Mun'un verdiği yemekte yan yana oturduğu ABD Başkanı Barack Obama ile Suriye ve İran'ı konuştuklarını belirtti.

SİZ BURADASANIZ, BİZSE ORADAYIZ

Gül, Obama'ya, Suriye'nin kabul ettiği kimyasal silah anlaşmasının güçlü bir Güvenlik Konseyi maddesine bağlanması gerektiğini, aksi takdirde herkesin birbirini aldatmış olacağını söylediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Başkan Obama'ya Suriye'de yaşananların Türkiye'ye etkisini net şekilde anlatabilmek için "Siz buradasınız, bizse oradayız" ifadesini kullandığını söyledi.

GEZİ'Yİ MERAK ETTİLER

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmeleri sırasında devlet başkanlarının kendisine en çok gezi olaylarıyla ilgili sorular sorduğunu belirtti.

Abdullah Gül, “Geçmişte daha çok Türkiye'de işkence olup olmadığı sorulurdu, bu noktaya gelmiş olmamızın bile sevindirici olduğunu düşünüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili sorularla da sık karşılaştığını söyleyen Gül, bu soruları "İki yıl içinde üç seçim olacak, hepsinin tarihi belli, günü geldiğinde ilgili kararlar da alınır" diye yanıtladığını belirtti.

BM Genel Kurulu'ndaki konuşması sırasında, Güney Kıbrıs Rum heyetinin ilk kez salonu terk etmediğine de dikkat çeken Gül, Rum lider Anastasias'a “Bu işleri zamana yaymayın, pozitif gündemle bakın, kararlı bir şekilde konuşun ve mesafe alın” dediğini kaydetti.