1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanlığı seçiminde saat kaçta oy kullanılacak?
Cumhurbaşkanlığı seçiminde saat kaçta oy kullanılacak?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde saat kaçta oy kullanılacak?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman yapılacak, hangi tarihte yapılacak, cumhurbaşkanlığı seçimi oy kullanma saati kaç? İkinci oylama ne zaman yapılacak?

A+A-

Resmi Gazete'de yer alan YSK kararında, cumhurbaşkanlığı seçiminin 10 Ağustos Pazar günü 08.00 ile 17.00 saatleri arasında yapılacağı belirtildi.

Resmi Gazete'de yer alan YSK kararında, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 89. maddesine göre 'Oy verme günü, saat 08.00'den 17.00'ye kadar geçecek zamanın, oy verme süresi olarak belirlendiği, ancak saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenlerin, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacakları belirtildi.

Oy verme süresinin başlayış ve bitiş saatlerini, sürenin korunması kaydıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına göre, bütün yurtta veya gerekli görülen seçim çevrelerinde, seçim gününden en az bir hafta önce ilan edilmek koşuluyla, YSK'nın tespit edeceği hatırlatıldı.

Bu hükümler çerçevesinde, cumhurbaşkanı seçiminde oy verme günleri itibariyle bütün yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar ışığında, oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatleriyle ilgili kararda, "Cumhurbaşkanı seçiminde oy verme günü olan 10 Ağustos 2014 Pazar günü, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 24 Ağustos 2014 Pazar günü, tüm yurtta oy verme başlangıç ve bitiş saatlerinin 08.00-17.00 olarak belirlenmesine karar verildi" bilgisi yer aldı.