Recep Güngör

Recep Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Çürümek!

A+A-

Bir canlının, bir insanın öldükten sonraki süreci midir?

Öyle kabul edilse de, ölüm bir çürüme değildir.

Bilinmeyen bir alemden, yine bilinmeyen bir aleme doğru yapılan  yolcukta, şekil alma durağında tekamülün bir aşamasıdır.

Asıl çürüme, her anı yeniden doğum ve ölüm diye tabir ettiğimiz döngü içinde, hareket halindeki sistemde ,  “ben oldum  ben piştim, ben olmazsam olmazsınız, ben gidersem gerisi tufandır” manasında  kendini yeterli görme hatasına düşmektir. Çürümek;  içindeki durumu fırsata çevirme , fırsatların sunduğu egoyla insanlara tepeden bakma , kibir gibi insana yakışmayan en üst düzey egoya kapılarak, kendini yeniliğe , öğrenmeye, güncellemeye kapatıp adete geride kalmaktır. Sistem dışına kendi eliyle bir insanın çıkması, bütün değişime kendini kapatarak varlığın doğasına aykırı tavır almasıdır. Özellikle şu zamanda ayakta yürüyen milyonlarca çürümüş içinde kimin canlı, kimin ölü olduğunu ayırt etmek güç olduğundan, bazen ölülere canlı , canlılara ölü muamelesi yapma hatasıyla doğru olduğunu düşündüğümüz yığınla hata ve yargı içindeyiz. Ne zamana kadar? Ayakta yürüyen ölülerin,  aslına rücu ettiğinde doğru olarak anlatılanın bütünüyle sakat , çürümüş , kokuşmuş  elle tutulur yanının olmadığı anlayana kadar.

Sonuç ; çürümek  ölümden sonra bedenle alakalı olan değil, asıl bu dünyada süslü püslü  elbiseler, yatlar, katlar  ve sonsuz imkanlar içinde yaşarken, insani değerleri bir kenara iterek, insanın çevresine ve topluma  katkı amaçlı  değil, tamamen kendisi adına yaşamasıdır! Çürümek; çürümüş insanlara olduğundan fazla  hak etmedikleri değeri   vermektir. Çoğunluğu çürümüş  bir toplum olarak, kendimize çeki düzen vermek, asıl  çürümenin önüne geçmek olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar