1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Daha 16 yaşında ama...
Daha 16 yaşında ama...

Daha 16 yaşında ama...

Depremde evleri yıkıldı...

A+A-

 Dört yıl önce annesini kaybeden, Van depreminde de evleri yıkılan 16 yaşındaki genç kız, ikisi doğuştan bedensel ve işitme engelli 6 kardeşinin bakımını üstleniyor.


Dört yıl önce annesini kaybeden, Van'da meydana gelen depremde de evleri yıkılan 16 yaşındaki Elvan Çipçi, ikisi doğuştan bedensel ve işitme engelli olan 6 kardeşine hem ablalık hem de annelik yapıyor.


AA muhabirine yaşadıklarını anlatan Elvan Çipçi, annesi öldüğünden beri doğuştan bedensel ve işitme engelli olan Maşallah (18) ve Mazlum'a (14) kendisinin baktığını, ancak bakım şartlarının çok zor olduğunu söyledi.


Kardeşlerinin altlarını ve elbiselerini değiştirmekte, yemek yedirmekte çok zorlandığını belirten genç kızın, ''Annemin yokluğunu gidermeye çalışıyorum. Keşke annem ölmeseydi'' diyerek ağlaması üzerine, diğer kardeşleri ve çadırda bulunan babaannesi Fazile (54), dedesi Ahmet Çipçi (67) ve amcası Hamza Çipçi de gözyaşlarını tutamadı.


Depremde evlerinin yıkıldığını, evsiz kaldıklarını gözyaşları içerisinde anlatan Elvan, ''Bir evimiz vardı o da yıkıldı. Babam işsiz, iş arıyor, ona bir iş istiyoruz, bir de başımızı sokacak bir ev istiyoruz. Deprem olduktan sonra da dedemlerin yanına geldik, onlar da bize bakıyor'' dedi.


Engelli kardeşlerini deprem sırasında kucaklarına alıp çıkardılar


Deprem olduğunda iki kız kardeşiyle dışarıda olduğunu söyleyen Elvan, ''Hemen koştuk eve geldik, kardeşlerim Maşallah ve Mazlum odadaydı, yatıyordu. Maşallah'ı ben kucağıma alıp çıkardım, Mazlum'u da kız kardeşim dışarı çıkardı'' diye konuştu.


Babaanne Fazile Çipçi ise oğlunun belirli bir işi olmadığını, engelli çocuklar için devlet tarafından verilen maaşın da masrafları karşılamakta yetersiz kaldığını dile getirdi.


Minibüsünü yolcu taşımacılığı için oğluna verdiğini belirten baba Ahmet Çipçi, ancak düzenli bir gelir için yetkililerden iş istediklerini sözlerine ekledi.