1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Danimarkalı bakana geçici sınır kapısı
Danimarkalı bakana geçici sınır kapısı

Danimarkalı bakana geçici sınır kapısı

Özel uçakla Kahramanmaraş Havaalanı’na inmek isteyen konuk bakan için formül bulundu.

A+A-

Almanya, Hollanda ve Danimarka savunma bakanları Patriot Savunma Sistemleri’nde görev yapan askerleri ziyaret için Türkiye’ye gelecek. Kahramanmaraş’a gelecek Danimarka Savunma Bakanı Nick Haekkerup için Kahramanmaraş Havaalanı ziyaret süresince geçici sınır kapısı ilan edilecek.

İLGİNÇ TALEP

Danimarka Savunma Bakanı Nick Haekkerup 28 Şubat’ta günübirlik Türkiye’yi ziyaret edecek. Haekkerup, Türkiye’ye Kahramanmaraş Havaalanı’ndan giriş yapmak istedi. Çünkü Kahramanmaraş’ta 10 Danimarka askeri görev yapıyor. Dışişleri Bakanlığı, konuyu İçişleri Bakanlığı’na iletti. 2007’de dünyanın önemli çelik devleri arasında sayılan Rus NLMK firmasının iki üst düzey yöneticisi için Zonguldak Çaycuma Havaalanı’nda geçici sınır kapısı oluşturulmuştu. Aynı formülün Haekkerup içindekullanılması gündeme geldi.

GÜLER KARAR VERECEK

Dışişleri Bakanlığı,Danimarka Savunma Bakanlığı’nın talebi konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’ndan görüş istedi. İçişleri Bakanı Muammer Güler onay verirse Danimarka Savunma Bakanı Nick Haekkerup için sınır kapısı statüsü olmayan Kahramanmaraş Havaalanı bir günlüğüne geçici hudut kapısı yapılacak

Pasaport polisi

Konuk Savunma Bakanı’nı taşıyan özel uçağın havaalanına inmesine izin verilecek. Gaziantep’ten bir pasaport polisi 24 saatliğine Kahramanmaraş’ta görevlendirilecek. Haekkerup ve beraberindeki heyetin yurda giriş çıkış işlemleri bu şekilde gerçekleştirilecek. Haekkerup aynı gün Türkiye’den Kosova’ya gidecek.

İncirlik çıkarması

Almanya Savunma Bakanı Dr. Thomas de Maiziere,Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis Plasschaert ile Hollanda Genelkurmay Başkanı Tom Middendarp dün Adana İncirlik Üssü’ne geldi. İki ülkenin Savunma Bakanları ile Hollanda Genelkurmay Başkanı Adana’dan askerlerinin görev yaptığıGaziantep ve Kahramanmaraş’a geçecek.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ