1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Darbelerin yolu yeni anayasayla kapanır
Darbelerin yolu yeni anayasayla kapanır

Darbelerin yolu yeni anayasayla kapanır

28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel,Türkiye’nin vesayetçi hükümlerden ve darbecilerden kurtulmasının yolunun yeni anayasa yapmaktan geçtiğini söyledi...

A+A-

AK Parti Kayseri Milletvekili ve 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel, Türkiye’nin vesayetçi zihniyetten yeni anayasayla kurtulabileceğini kaydetti. Türkiye’de darbeci bir gelenek bulunduğunu hatırlatan Karayel, darbe yapmak isteyenlerin her zaman çıkabileceğini ancak bundan sonra karşılarında yargı ve millet iradesini bulacaklarını kaydetti.

VESAYETÇİ NORMLAR KALDIRILACAK

Ergenekon terör örgütünün darbeci geleneğin son örneklerinden biri olduğunu ifade eden Karayel, darbe düşüncesi içerisinde olanların, anayasayı askıya almak, seçimle gelenleri indirmek isteyenlerin artık bu memlekette bağımsız yargının olduğunu fark etmiş olmaları gerektiğini söyledi.

Yaşar Karayel, “12 Eylül referandumunda millet kendi iradesine sahip çıktı. Sahip çıkışın neticeleridir bu. 35. madde ortadan kaldırıldığına göre gerekçeleri de kalmadı. Dileriz bir daha darbe olmaz” dedi. Vesayet anlayışını çağrıştıran normların ortadan kaldırılacağını dile getiren Karayel, Türkiye’nin vesayetçi hükümlerden ve darbecilerden kurtulmasının yolunun yeni bir anayasa yapmaktan geçtiğini anlattı.

DARBECİLERİ ŞİKAYET EDİN

Toplum mühendisliğine artık kimsenin soyunmaması gerektiğini vurgulayan Karayel, “Ergenekon davası Türkiye için bir kazanımdır. Avrupa ülkelerinde darbe ile yapılan mücadele uzun yıllar sürdü. Darbe geleneği olan bir ordudan bunları temizlemek mümkün olmaz. Bir daha darbe olmaması için eğitim sistemi insan hak ve özgürlükleri odaklı hale getirilmeli” dedi. Darbeyi teşvik edenlerin hukuk karşısında aklanması gerektiğini söyleyen Karayel, “Hukuktan değil darbecilerden şikayet etmek gerekir” ifadesini kullandı.

Mahkeme suçsuz insana ceza vermez

Kimsenin mahkûm olmasını istemeyeceklerini vurgulayan AK Partili Karayel şunları kaydetti: “Mahkeme hiçbir suçsuz insana ceza veremez, bundan kamuoyu vicdanı rahatsız olur. Ama kimsenin de suç işleme özgürlüğü yok. Büyük cezalar veriliyorsa güçlü delilleri olması gerekir. Yoksa devlete bu kadar hizmet etmiş insanlara ağırlaştırılmış müebbet gibi cezalar verilemez. Yargı ellerindeki delillere göre karar verir.”

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ