1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu Şam'a giderken kiminle görüştü?
Davutoğlu Şam'a giderken kiminle görüştü?

Davutoğlu Şam'a giderken kiminle görüştü?

Dış işleri bakanına kim postacı dedi!

A+A-

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun kritik Şam ziyareti öncesi ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile yaptığı görüşme muhalefetin tepkisini çekti.


CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, ''Türkiye, ABD'nin Ortadoğu'daki postacıbaşı mıdır, emir eri midir?'' diye sordu.


BDP Grup Başkanı Demirtaş ise “Davutoğlu sadece Dışişleri Bakanı olarak değil, aynı zamanda ABD temsilcisi olarak da Suriye'dedir" dedi.


Tarhan, TBMM'de düzenlediği sohbet toplantısında Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun kritik Suriye ziyaretini değerlendirdi.


''İstenilen sert tedbirler nedir? Türkiye'nin Şam konusundaki yol haritası nedir? Bölge yeniden sorunlar yumağı haline mi getirilmek isteniyor? Türkiye komşusuyla bir sıcak çatışma içerisine mi çekilecek?'' sorularının yanıtını beklediklerini belirten Tarhan, ABD Dışişleri Bakanının ''Esad'a siz baskı yapın'' demesini ''çok manidar bulduklarını'' söyledi.

Tarhan, ''Türkiye, ABD'nin Ortadoğu'daki bir maşası olma yolunda mıdır, Türkiye, ABD'nin mektup ve mesajlarını temize çekme aparatı mıdır, Türkiye, ABD'nin Ortadoğu'daki postacıbaşı mıdır, emir eri midir?'' diye sordu.

Tarhan, ''Suriye Türkiye'nin iç meselesi'' olduğu söyleminin altının doldurulması gerektiğini, muhalefete bu konularla ilgili bilgi verilmesini istedi.


DAVUTOĞLU ABD'NİN DE TEMSİLCİSİ


BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş da Davutoğlu'nun ziyaretini eleştirdi ve şunları söyledi:

“Davutoğlu sadece Dışişleri Bakanı olarak değil, aynı zamanda ABD temsilcisi olarak da Suriye'dedir. Kapitalizm içine düştüğü krizden yeni savaş politikasıyla çıkacak."