1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı
Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı

Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu okuduğu seçim beyannamesinde 'İdari yapının başkanlık sistemi çerçevesinde yeniden düzenlenmesini gerekli görüyoruz. Başkanlık sistemi yetki karmaşasını giderecektir' dedi.

A+A-

Ankara Arena Spor Salonu’nda yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen programda konuşan Davutoğlu’nun ilk hedefi CHP lideriydi. Başbakan, Kılıçdaroğlu’nun kazandığı tek seçimin parti içindeki ön seçim olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu’nun en büyük hedefinin yüzde 35 oy almak olduğunu belirten Davutoğlu, bu hedefi eleştirdi ve CHP’nin yüzde 35’i de asla alamayacağını savundu. Başbakan, “Kılıçdaroğlu’nun babayiğitliği nereye kadar biliyor musunuz, yüzde 35’e kadar. Ben ise sizin bir neferiniz olarak, yüzde 35’i burada telaffuz etmektense bu görevi bırakırdım. Yüzde 55 desem, yüzde 45’in gönlüne giremem anlamına gelir. Bizim hedefimiz açıktır, 77 milyonun gönlüne girmek” diye konuştu. CHP’nin televizyonda dönen seçim reklamını da eleştiren Ahmet Davutoğlu, “Kılıçdaroğlu konuşacak sözü olmadığı için alkışlıyor ama bizim konuşacak sözümüz var” dedi.

HDP

Davutoğlu, daha sonra HDP’yi hedef aldı. “HDP İstanbul’da konuştuğunda barış güvercini, Ağrı’da şiddetin sözcüsü” diyen Başbakan, “Bukalemun siyasetini bırakın” dedi. HDP’den net tavır beklediklerini anlatan Davutoğlu, “ğer HDP demokratik bir siyasi partiyse, Demirtaş’ta eş başkanıysa, çıksın ve desin ki seçim kampanyaları süresince hiçbir silahlı baskıyı kabul etmiyoruz desin. Köylere mezralara dönük olarak teröristlerin yaptığı baskı çalışmalarına karşıyız desin. O zaman demokraside anlaşırız. Ama Kadıköy’de barış güvercini olmak, Ağrı’da, Diyarbakır’da eğer burada yüzde 100 şu partiye oy çıkmazsa hesap sorarız diyenlerin yanında olmak iki yüzlülüktür” diye konuştu.

MHP

“Biz seçim sandığının da demokrasinin de garantisiyiz. Seçim sandığının güvenliğini her ne pahasına olursa olsun sağlayacağız” diyen Başbakan, daha sonra da Devlet Bahçeli’yi eleştirdi. Bahçeli’nin gerginlik psikolojisi üzerinden oy toplamaya çalıştığını öne süren Davutoğlu, “Her seçim öncesinde Bahçeli’nin hesabı şu oldu: ’Bir çatışma olur da, şehit haberleri gelir de tepki oylarını toplayabilir miyim’. Tepki oylarını bırakın, vizyonla yola çıkın. Anadolu insanı kimin milliyetçi kimin olmadığını biliyor” ifadelerini kaydetti.

PAPA’YA TEPKİ

Tarihi olayları tahrif etme sırasına Papa Francis’in de girdiğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Papa’ya tekrar sesleniyorum. Katolik dünyasının engizisyon mahkemesiyle ispanya’dan kaçanlar, bizim adalet düzenimizde huzur buldular. Tarihi olayları konuşmaya hazırız. Ama tarih üzerinden milletimize hakaret ettirmeyiz. Tarihi olaylar üzerinden Türkiye’ye şantaj yapılmasına izin vermeyiz” dedi.

SEÇİM BEYANNAMESİ

Davutoğlu, konuşmasının sonunda 100 maddelik ’Yeni Türkiye Sözleşmesi’ başlıklı seçim beyannamesini okudu. Başbakan, beyannameyi okumaya besmele ile başladı. İşte öne çıkan başlıklar:

Her siyasal ve düzen insana hitap etmek zorundadır. İnsana hitap etmeyen hiçbir düzen kalıcı olamaz.

Cumhuriyet'i kuran torunları bizler bu ülkenin gerçek sahipleriyiz. 100 yıl önce kadim coğrafayamızda Orta Asya'dan Hind'e gelenler İstiklal Savaşımız bir milletin kurtuluşu değil diğer mazlum milletlerin de kurtuluşuydu.

İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın felsefesini şiar edindik.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en temel ilkesi insanın onurunu korumaktır.

İnsanın onurunu zedeleyen hiçbir politika meşru görülemez.

İnancı, rengi cinsiyeti ve siyasal düşüncesi nedeniyle kimse hor görülemez.

Önceliğimiz katılımcı, çoğulcu, demokratik, özgürlükçü yeni bir anayasadır.

Düşünce ve inanç ifade ve girişim özgürlüğü insan onurunun vazgeçilmez unsurudur.

Özgürlük ve güvenlik dengesini siyasal meşruiyetin temeli olarak görüyoruz.

"Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" ilkesi daim kalacak.

Dolaylı dolaysız tüm darbe girişimlerini kınıyoruz. Anti demokratik tüm girişimlere karşı tavır alacağımızı beyan ediyoruz.

Şeffaf seçimler siyasal demorkasinin temel iradesi olacaktır.

Cumhuriyetimiz ortak adiyetimizdir. Farklı renklerimizin korunması demokrasimizin güvencesidir.

Yeni anayasal düzende denetlenmeyen hiçbir güç kalmayacaktır.

Seçimlerden sonra Meclis'in temel görevi Yeni Anayasa'yı yapmaktır.

Parlamanter sistem darbelerle özünden uzaklaştırılmıştır. Bu durum yetki karmaşasına neden olmuştur.

Millet yöneticilerini kendisi seçecektir.

Bürokrasıda hiçbir gerekçeyle yatay ya da paralel örgütlenmelere izin verilemez.

Yüksek gelir gurubna ulaşmak asıl hedefimiz.

İdari yapının başkanılk sistemi yönünde yeniden yapılandırılmasını gerekli görüyoruz.

Dış politikada milletimizin onurlu bir yer edinmesi temel hedefimizdir

Kültürel birlikteliğimizin esası çoklukta birliktir

KILIÇDAROĞLU'NUN ALKIŞI GİBİ DEĞİL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "13 yıldır bizi alkışlayan dünya bir kez daha şahit olacak ki ’milli irade’ alkışlanacak ama Kılıçdaroğlu’nun alkışı gibi değil, sandıklar patlayacak" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ’2015 Genel Seçimleri Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı’ öncesi Ankara Arena Spor Salonu dışında bekleyen vatandaşlar için selamlama konuşması yaptı. Ayna grubunun ’Davutoğlu Ahmet Hoca’ şarkısıyla otobüs üzerinde vatandaşları selamlayan Davutoğlu, "Bizler de sizler de salonlara, meydanlara sığmayan ama gönüllerimize sığan sizlerle gurur duyuyoruz. Selam olsun davamızın gönül erlerine, hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz. Yeni bir yola çıkıyoruz. Yeni bir kutlu yürüyüşün eşiğindeyiz. 7 Haziran’a doğru ülkemizin her bir köşesinde, her bir vilayetinde, ilçemizde, şehrimizde, sokağımızda, mahallemizde, her bir köyümüzde yeni bir demokrasi şenliğiyle çıkıyoruz. Bugün, milli iradenin hür temsilcisi AK Parti kadroları bugün bütün Türkiye’de ayakta.

Türkiye’deki her bir vilayetindeki dava arkadaşlarımız ayakta. Adalete gönül vermiş, adalet sevdalısı olarak AK Parti kadrolarını tanıyan AK parti kadroları ayakta. İçeride seçim beyannamesi ve adaylarımızı tanıtacağız. Sizlerin gözünüzün içine bakmadan salona girmek bize yakışmazdı. Madem ki siz sabahın erken saatlerinden beri burada bizleri gönülden bir çağrıyla, davetle bekliyorsunuz davetiniz başımızın üstündedir. Sizlere duyduğumuz muhabbet her şeyin üstündedir. İnşallah biraz sonra aday tanıtımı ve beyannamemizin tanıtımını yapıp, kutlu bir yürüyüşe çıkacağız. Aziz kardeşlerim bu yürüyüşle bizimle omuz omuza vermeye, yola çıkmaya hazır mısınız? Bugün salonlardan taştığımız gibi 7 Haziran’a kadar meydanlardan taşmaya hazır mısınız" dedi.

"KILIÇDAROĞLU’NUN ALKIŞI GİBİ DEĞİL"

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"13 yıldır bizi alkışlayan dünya bir kez daha şahit olacak ki ’milli irade’ alkışlanacak ama Kılıçdaroğlu’nun alkışı gibi değil, sandıklar patlayacak. İnşallah sizlerin geldiğiniz ülkemizin her köşesinden Gaziantep, Konya, Edirne, Trabzon, Muğla’dan, Türkiye’nin her bir köşesinden getirdiğiniz selamları alıp başımızın üzerine koyuyoruz. Sizler de döndüğünüzde evlerinize, mahallelerinize, bütün dostlarımıza selamlarımızı iletiniz ve deyiniz ki ’2002’den beri yürüyen milli irade kervanını durdurmaya kimsenin gücü yetmeyecektir’. İçeride programımız başlayacak ama bir kez daha sizden söz istiyorum, inşallah 7 Haziran’da yeniden AK Parti iktidarına yürüyecek miyiz, anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşacak mıyız? Sadece millete hesap veren kadroları iş başına getirecek miyiz? Yolumuz açık, alnımız ak, yüreğimiz paktır. Allah yar ve yardımcımız olsun."

Davutoğlu, selamlama konuşması sonrası Arena Spor Salonu’na geldi. Vatandaşlar, Davutoğlu’nu Türk bayrakları, AK Parti bayrakları ve cep telefonu ışıklarını yakarak karşıladı.

AYNA GRUBU’NDAN ’BEN TÜRKİYE’YİM, YENİ TÜRKİYE’ ŞARKISI

Ayna grubunun hazırladığı ’Ben Türkiye’yim, Yeni Türkiye. Biz Türkiye’yiz, ’Yeni Türkiye" seçim şarkısı eşliğinde vatandaşlara kırmızı karanfil dağıtıldı. Davutoğlu, vatandaşları eşi Sare Davutoğlu ile selamladı. Uğur Işılak’ın hazırladığı ’Söyle var mısın?’ şarkısı da Davutoğlu’nun vatandaşları selamlaması sırasında dinletildi.

İşte şarkının sözleri:

Mazlumun boynuna muhteşem bir mazi

Bütün bu cihanda özgürlüğün nefesi

Gazze, Somali Bosna kalbimde

Kafkasya, Kerkük kardeş benimle

Ben Türkiye'yim büyük Türkiye

Ben Türkiye'yim yeni Türkiye

Biz Türkiye'yiz yeni Türkiye

Biz Türkiye'yiz yeni Türkiye