1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu turizm eylem planını açıkladı
Davutoğlu turizm eylem planını açıkladı

Davutoğlu turizm eylem planını açıkladı

İşte detaylar...

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet turzimle ilgili alınan tedbirleri düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016 Turizm Eylem Planı'nı açıkladı. "Türkiye'nin turizmine zarar vereceklerini düşüneneler yanılıyorlar" diyen Başbakan, turizm sektörüne 255 milyon lira destek olunacağını söyledi.

 

Davutoğlu, Rusya ile olan sorunla ilgili de konuştu.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından bazı notlar:

 

"Dünya'ya açık bir ülkeyiz dahada açılacağız. Gücümüzün farkındayız daha güçleneceğiz. Türkiye'nin turizmine zarar vereceklerini düşüneneler yanılıyorlar.Hiç bir kara propanganda İstanbul'u İzmir'i Ankara'yı olan değeri düşüremeyecek.

 

Eylem planı taahütlerimizi yerine getirme bağlamında gündeminize geldi. Terör saldırını sürdürüyor ama Türkiye büyük bir devlet. Ne badireler atlattık, bunları da atlatacağız. Hükümet olarak gündemimize hakimiz. Rusya ile olan gerilim nedeniyle turizmde bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Biz de sektörle istişare ederek eylem planı hazırladık. Detayları paylaşacağım.

 

Turizm çok önemli sektörlerden biridir. Her zaman onarıcı bir etkiye sahiptir. Turizmi yaptırım olarak kullanmak doğru değildir. AK Parti olarak bu sektöre hak ettiği önemi verdik. Geçen yıl 40 milyon turisti ağırladık. Dünyanın en fazla turist çeken 6. ülkesi, Avrupa'nın 4. ülkeyiz. Muhteşem doğamız, tarihimiz, modern konaklama yerlerimiz de en büyük rekabet üstünlüklerimiz. Zaman içinde tedbir almak da kaçınılmaz."

 

İŞTE EYLEM PLANI

 

- Seyahat acentelerine uçuş başına destek olmasını karara bağladık. 1 Nisan 31 mayıs arasındaki tüm A grubu seyahat acentalarına her uçuş başına 6 bin dolar destek veriyoruz. Havaalanı sayısını 6'ya çıkardık, tüm dünyadan turist getirecek uçuşlara destek uygulanacak.

 

- Türkiye'ye turist getiren seyahat acentelere kredi teminatı fonu ile kredi kullanmalarını sağladık. 100 milyon kadar kredi kullanma imkanı sağlanacak.

 

- Turizm sektöründe yaşanabilecek muhtemele bir daralma yaşandığında sektör borçlarının yeniden yapılandırılmasına gidilecektir.

 

- İhtiyaç duyulduğunda BDDK tarafından karşılık yönetmeliği ile ilgili kurul kararı alınması. Sektör firmalarının banka borçları yeniden yapılandırılabilecek. Ödeme güçlüğü yaşayan firmalara yapılandırma uygulanabilecek.

 

- Deniz turizmi tesislerinde, tesis yenilemede konaklama tesisleri gibi herşeyden yararlanabilecekler. 750 bin dolar döviz getirenler ihracatçı sayılacaklar. Daha önceki 1 milyon dolar şartı 750 bin dolara çekildi.

 

- Çevreye duyarlı konaklama tesislerine, katı atım bedelleriyle ilgili bedel en düşük uygulanacak.

 

- Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsisli yerlerin kira bedelleri 3 eşit taksitte ödenecek.

 

- Toplam kar bedellerinin 2016'dan sonra ödenmek üzere ertelenmesi olacaktır.

 

Bunlar hızlıca hayata geçirilecek. Paketin turizmi canlandıracağını düşünüyoruz. Bunlar zararı telafi edici tedbirler olacaktır. Hükümetimiz turizm sektörünü çözüm ortağı olarak görüyor. Sektörümüze 255 milyon liralık bir destek sağlıyoruz. Hassas bir dönemdeyiz. Herkesten birlik ve beraberliğimize katkı sağlamasını bekliyoruz. Turizme yönelik kara propoganda düzenleniyor. Muhalefet etmek demokratik haktır. AK Parti'ye muhalefet edeceğim diye ülkemizi başka ülkelerin televizyonlarında karalamak doğru değildir. Kimse etrafımızdaki ateş çemberi dolayısıyla içe kapanacağımızı düşünmesin. İçe kapanmayacağız. Dünyaya daha çok açılacak daha çok bütünleşeceğiz.

 

BAŞBAKAN'DAN RUS TURİST AÇIKLAMASI

 

Biz turizm sektörünü desteklemeye devam edeceğiz. Turizm sektörüne, teşekkür borçluyuz ki 10 ekonomiye girelim hedefinden birini gerçekleştiren ilk sektör oldu. Algı operasyonuyla da değişmez. Biz hep birlikte bu süreci yönetmek zorundayız. Biz turizm sektörü ile birlikte zorlukları aşacağız. En cazip destinasyon yerimizi koruyacağız. Birkaç ülkeye odaklı bir yaklaşımımız olmayacak. Daha çok değer üreten bir yapıya ulaşmamız lazım. İmkanlardan ucuz bir şekilde istifade etmemiz lazım.

 

Rus turistler Türkiye'ye bir anda gelmediler. Geldiler, gördüler, sevdiler ve yeniden geldiler. Bundan 10 sene önce buraya çocukken gelen bir Rus çocuk, şimdi genç olarak geliyor. Bu durumu tek bir siyasi kararla değiştiremezsiniz. Ben eminim, Rus turistler bir şekilde yeniden yollarını bulacak. Halkımıza bir kez daha seslenmek istiyorum. Hangi ülkeyle sorun yaşarsak, o ülkenin halkına daha da iyi davranalım ki ne kadar misafirperver olduğumuz bir kez daha görsünler.