1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu'nun veda konuşması!
Davutoğlu'nun veda konuşması!

Davutoğlu'nun veda konuşması!

İşte detaylar...

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesinin ardından parti genel merkezinde düzenlenen MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

 

İşte Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları:

 

T.C Başbakanı ve AK Parti Genel Başkanı olarak her birinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. 25 yıllık tarihte bir akademisyen olarak, Dışişleri bakanı olarak ve başbakan olarak aziz milletimizin hizmetinde olmak benim için gurur vesilesi olmuştur.

 

Recep Tayyip Erdoğan'dan emaneti devraldım.

 

Canla başla çalıştığımı düşünüyorum. Bu dönemde yaşadıklarımız tarihin ve milletin şahitliğinde gerçekleştirdi. Bugün birlikte bir muhasebemizi paylaşmak gerektiğini düşünüyorum.

 

BİRİNCİ DÖNEM

 

20 aylık süreci 3'e ayırabiliriz. Karizmatik liderlerden sonra bir boşluk doğar ve gözden düşerler. Benim bu dönemde amacım AK Parti'nin birlik ve beraberliğinin muhafazası olmuştur.

 

Benim AK Parti Genel Başkanlığım döneminde bu partiden tek bir istifa yaşanmamış ve yapısından hiçbir şey eksilmemiştir. Bu önemli bir meydan okumaydı. Bu başarıyı herhalde görürler. Bu konuda bütün arkadaşlarıma teşekkürümü bir borç diliyorum.

 

İkinci hedefim ülkeyi seçime götürmekti. Paralel yapı faaliyetleri, Suriye gibi hususlar seçim konusunda meydan okumaları beraberinde getiriyordu. 62. hükümetimiz 7 Haziran seçimlerine ülkeyi götürdü.

 

Üçüncüsü 6-7 Ekim terör olayları.

 

Dördüncü hedef bütün yatırımların eksiksiz sürdürülmesi ve ekonomik istikrarın muhafaza edilmesi. Başından bulunduğum bakanlar kurulu dönemlerinde hiçbir yatırım geri kalmamıştır.

 

İKİNCİ DÖNEM

 

İkinci dönemimiz en kritik dönemdi. Türk demokrasi tarihinin en kritik dönemiydi. 7 Haziran-1Kasım arası. Puslu havayı seven bütün çakallar ortaya çıkmıştı.Başınızı dik tutun dedim.

 

7 Haziran'la birlikte iç muhasebemizi yaptık. 7 Haziran'da seçim neticeleri dolayısıyla başımızı dik tuttuk. Bu dönemde verdiğim bir söz de bu ülkeyi bir saniye dahi hükümetsiz bırakmamak adınaydı. Her şey sizin huzurunuzda yaşandı. Hiçbir kararı almakta tereddüt etmedik. Zor bir dönemdi. Geçici hükümetin en radikal kararları alması gereken bir dönemdi. Terörle mücadele kararıydı bunun bir tanesi.

 

"BİR VATANDAŞ OLARAK SÖYLÜYORUM..."

 

1 Kasım seçimlerine tahriklere rağmen suhuletle gittik ve kimsenin tartışmadığı bir netice ortaya çıktı. Yüzde 85 katılım ve yüzde 49.5'la gelen yeni AK Parti iktidarı. 4 yıllık bir hukuk oluşmuştu ve biz çerçevesini çizdik. İlk aldığımız karar vaatlerimizi 3 ayda hayata geçirmek oldu. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak söylüyorum, hesap makamında olan bir vatandaş olarak tüm vaatlerimizi yerine getirmiş olmanın onurunu yaşıyorum. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve Meclis grubumuza teşekkürü bir borç bilirim.

 

Sivil ve özgürlükçü bir anayasa için temel oluştu. Terörle mücadele kapsamında operasyonlar başladı.