1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DEAŞ mülteci kampına saldırdı!
DEAŞ mülteci kampına saldırdı!

DEAŞ mülteci kampına saldırdı!

Saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı var.

A+A-

Terör örgütü IŞİD Suriye-Irak sınırında mülteci kampına saldırdı. En az beş intihar bombacısının kendini patlattığı saldırıda en az 24 kişi hayatını kaybetti.

 

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırıda en az 24 kişinin hayatını kaybettiğini duyururken, Suriye rejimine yakın Sana haber ajansı, bir ölü olduğunu aktardı.

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden, Rami Abdül Rahman, "Haseke'de Iraklı mülteciler ve yerinden edilmiş Suriyelilerin yaşadığı kampın içinde ve dışında en az beş intihar bombacısı kendilerini patlattı" dedi.

 

Haseke yakınlarında gerçekleşen saldırı sonrası bölgede IŞİD'le mücadele eden ve çoğunluğunu YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDF) ile ağır çatışmalar yaşandı. Hayatını kaybedenler arasında YPG militanlarının da olduğu belirtiliyor.

 

ABD'nin desteklediği SDF, IŞİD'in kalesi Rakka'dan çıkarılması için bir süredir mücadelesini yoğunlaştırdığı biliniyor.

 

Nisan ayında IŞİD kontrolünde bulunan Tabka'yı kuşatan SDG, kentin güneyinde ilerlemeye başladığını duyurmuştu.

 

Tabka, hem IŞİD'in Suriye'deki merkezi konumunda olan Rakka'nın ülkenin batısındaki bölgelerle bağlantısını kesmek için hem de El Esad Baraj Gölü'nün kapaklarına ve bir askeri üsse ev sahipliği yapması nedeniyle stratejik öneme sahip bir yer olarak görülüyor.