1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan koalisyon açıklaması
Demirtaş'tan koalisyon açıklaması

Demirtaş'tan koalisyon açıklaması

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon, erken seçim ve çözüm süreci hakkında açıklamalarda bulundu

A+A-

İşte Demirtaş'ın açıklamasından satır başları:

Yüksek sorumluluk aldığımızın farkındayız. Çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmelidir. Çözüm süreci en önemli başlıktır. Başkanlık sistemi uygulanamaz. Yeni Anayasa için Meclis'te adım atmaya hazırız. AKP umarım gerekli dersleri çıkarır. Elimizi taşın altına koymaya hazırız.

(Erdoğan- Baykal zirvesi) Siyasette diyaloğu biz de önemsiyoruz. Bunlar son derece normal görüşmelerdir.Açık bir tartışma yürütmek herkes için yararlı olur. Bizim Sayın Erdoğan'a karşı kişisel bir sorunumuz yoktur. Biz parlamentoda sıkı bir muhalefet yapmaya hazırlanıyoruz. Halkımızın bize iktidar görevi vermediğinin farkındayız.

Herkesin içi rahat olsun. Koalisyondan korkan erken seçimden de korkar. Erken seçim tartışması kimseye fayda getirmez. Koalisyon çalışmaları partiler arasında olur. Resmi ya da gayriresmi temasımız yok. Hiçbir öneriye peşinen kapalı değiliz. Herkes kendi düşüncesine göre hareket eder. Partimizin meşruiyetini kimse sorgulayamaz. Onların partisi ne kadar meşruysa bizim partimiz de o kadar meşrudur. HDP'nin arkasındaki iradeye hakaret edilmemelidir. AKP ile ilgili söylediklerimizin arkasındayız.

(Çözüm süreci) Bizim sorumluluklarımız var ve arkasındayız. Ama Sayın Davutoğlu da kendi sorumluluklarının farkına varması gerekiyor. Biz sorumluluğumuzu biliyor ve daha fazla sorumluluğu da göze alıyoruz. Karşılıklı adımların atılması aşamasına gelmiştik. Biz barış konusunda halkımıza söz verdik.