1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Demirtaş'tan Türkiye'ye inanılmaz suçlama
Demirtaş'tan Türkiye'ye inanılmaz suçlama

Demirtaş'tan Türkiye'ye inanılmaz suçlama

Suriye'de çatışmalarda öldürülen PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim'in oğlu için taziye ziyaretine giden BDP'li heyet Türkiye'ye girirşlerinden sonra Selahattin Demirtaş yaptığı açıklamada Türkiye'nin Suriye'de El Kaide bağlantılı gruplara destek verdiğini i

A+A-

 Suriye'de öldürülen PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim'in oğlu, 20 yaşındaki Şervan Müslim için taziye ziyaretine giden BDP ve DTK yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 kişilik heyet, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek Türkiye'ye geçiş yaptı. Heyette bulunan Demirtaş, Türkiye'yi El Kaide bağlantılı gruplara destek verdiğini idda etti.

EL NUSRA CEPHESİ BÜYÜK DESTEK ALDI

Konuşmasında son olarak Türkiye'nin dış politikasını eleştiren Demirtaş, El Kaide bağlantılı El Nusra cephesinin büyük destek aldığını söyledi. Suriye'deki zor koşullar nedeniyle Salih Müslim'in oğlunun cenazesine katılamadığını belirten Demirtaş, şunları kaydetti:

"Şimdiye kadar Türkiye üzerinden radikal gruplar El Kaide'ye özellikle El Nusra Cephesi büyük destek aldı. Bu desteği ne kadar dışişleri yetkilileri inkar etse de yerelde bu desteğin verildiğini herkes biliyor. Özellikle Ceylanpınar ve Reyhanlı çok aleni bir şekilde yapıldı. Şimdi Türkiye'nin bunlardan ders çıkarması gerekiyor. En doğru politika buradaki halklarla Kürdüyle, Arabı, Nusari'siyle Şiisi ve Sunni'siyle Suriye halklarıyla doğru ilişkiler kurmalıdır. Bu yapay sınırların ortadan kalabilmesi politikaları hayata geçirmek gerekir. Sınır kapılarının insani yardıma açılması önemli, ancak bu sınırlar ticari ilişkilerde açılmalıdır. Bu yapay sınırlar, bütün aileleri parçalamış durumdadır. Bu sınırların fiilen ortadan kaldırılması için adımların atılması gerekiyor. Orada yaşayan insanlar, Türkiye'nin kendilerini bir tehdit düşman olarak görmelerinden rahatsızlar, tam tersine iyi ilişkiler geliştirmek istiyorlar. Bu da bizi sevindirdi. Türkiye'de artık dış politikasını, buna göre şekillendirmesi gerekiyor. Suriye'deki zor koşullar yüzünden Salih Müslim, oğlunun cenazesine katılmadı. Umut ediyoruz ki en kısa zamanda oğlunun taziyesine gelir. Bizler annesi kardeşleri ve ailesiyle görüştük."