1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demokraside Başbakan önce danışır
Demokraside Başbakan önce danışır

Demokraside Başbakan önce danışır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Osmaniye’nin Kadirli, Düziçi ve Bahçe ilçelerinde aday tanıtım töreni ile parti yöneticileri ve halkla buluşma programlarına katıldı.

A+A-

Osmaniye’deki Salı Pazarı Meydanı’nda parti otobüsünde halka hitap eden Kemal Kılıçdaroğlu, dershanelerin kapatılmasına ilişkin tartışmalara değindi. Ülkeyi kuranların ayrılık yapmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Neden şimdi bir ayrılık, gayrılık hesabı yapıyoruz. Demek ki hükümet, ülkenin geleceği konusunda vatandaşın kafasında kocaman bir soru işareti oluşturmuş” dedi.

100 BİN KİŞİ İŞSİZ KALIR

Ezan okunmaya başlayınca konuşmasına ara veren Kılıçdaroğlu, bir partilinin, dershanelerin özel okula dönüştürülmesiyle ilgili sözleri üzerine, çağdaş demokrasilerde başbakanın herhangi bir konuda karar vermeden önce işin uzmanlarına danıştığını vurguladı. Bu konunun uzmanlarının da öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı, o konuda görev yapan sivil toplum kuruluşları olduğunu söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizimki ne yapıyor? Akşam yatıyor, sabah kalkıyor; dershaneleri kapatıyor. Sen kimsin de dershaneleri kapatıyorsun? Aileler çocuklarını gönüllü olarak dershanelere göndermez. Okullarda yeteri kadar ders verilmez ise, çocuğu üniversiteyi nasıl kazanacak? Açık çağrı yapıyorum. Dershanelere ihtiyaç kalmayacak şekilde eğitim sistemini yeniden düzenleyecekseniz gelin CHP size destek verecektir. Bunu yapmıyorsun, ‘Ben kapatacağım’ diyorsun. Orada 50 bin öğretmen, diğer çalışanlarla yaklaşık 100 bin kişi var. Bunlar işsiz kalacak, aileleri, çoluğu çocuğu yok mu? Biz mazlumdan yanayız. Mazlumun yanındayız, zalimin karşısındayız.”

Kılıçdaroğlu, esnafın ve çiftçinin sorunlarını çözeceklerini belirterek, polisin de iktidarın değil, halkın polisi olması gerektiğini ifade etti. CHP’nin Osmaniye Belediyesi Başkan Adayı Haydar Aktürk’ü de tanıtan Kılıçdaroğlu, adaya destek istedi.

BUGÜN GAZETESİ