1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Demokratikleşme Paketi önümüzdeki hafta açıklanıyor
Demokratikleşme Paketi önümüzdeki hafta açıklanıyor

Demokratikleşme Paketi önümüzdeki hafta açıklanıyor

Başbakan Erdoğan AK Parti genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada kamuoyunun merakla beklediği Demokratikleşme Paketinin önümüzdeki hafta içinde açıklanacağını ifade etti.

A+A-

 Paketle ilgili yorumların yersiz ve afaki olduğunu söyeyen Başbakan Erdoğan, "Bu bir son değildir, bir aşamadır, bir safhadır ama çok önemli bir aşama, çok önemli bir safhadır." dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu. İşte o açıklamada öne çıkan konular

SEÇİM EKONOMİSİ OLMAYACAK

Seçim ekonomisi kavramı AK parti ile birlikte tarihe karışmıştır. Ekonomik disiplinini bozmadık. Mart seçimlerine de para politalarından taviz vermeden giriyoruz. Yerelde ve iktidarda zaten yapılması gerekeni yaptık. Seçim yaklaşırken böyle bir gayretin içine girersek önce kendimize ihanet etmiş oluruz halkımıza saygısızlık yapmış oluruz.

Seçim kazanma hırsıyla hazinenin talan edilmesini biz emanete hıyanet olarak gördük. 11 yılda hiç karşılıksız para basıldı mı? Altı sıfır atacağız dedik herkes dalga geçti. Bizimle dalga gezen malum pravdalar, altı sıfır atılırsa enflasyon patlar dediler. Patladı mı? Hep söylüyorum çatladı.

PARADAN 6 SIFIR ATILMASI DEVRİMDİR

Altı sıfır olayı sıradan bir olay değil, bir devrimdir. Ekonomi yazanlar bu olayı yazmıyor çünkü işlerine gelmiyor. Şu anda benim vatandaşın cebindeki paranın satın alma gücü sıçrama yapmıştır.

Benim vatandaşım hamallık yapmıyor, beyler gibi dolaşılor. Türklüğün istismarını yapanlar bol bol istismarını yaptı.

Sosyal devlet için yaptıklarımızı seçim ekonomisi diye eleştiriyorlar. İhtiyaç sahiplerine yaptığımız yadım sosyal devlet olmanın gereğidir. Sosyal devlet ekonomi büyütürken bir yandan ihtiyaç sahibine elini uzatan devlettir.

AK SÜTÜ GİBİ HELAL

5 milyon kişiye iş ürettik, artan nüfusa rağmen. 11 yıl içinde 20 milyar lira tutarında doğrudan sosyal yardım gerçekleştirdik. Kimsesizleri bulduk, ellerinden tuttuk, yaşlıları bulduk ellerinden tuttuk. Benim milletimi makarnacı, kömürcü gibi sıfatlarla tahkir etmeye çalışıyor.

Benim engelli vatandaşın devletten aldığı her kuruş anasının ak sütü gibi helaldir. Şehit çocuğu kardeşimin aldığı her kuruş anasının ak sütü gibi helaldir.

MAKARNA TEPKİSİ

Benim vatandaşım oyunu bir paket makarnaya, 1 çuval kömüre satmayacak kadar onurludur şereflidir.

ZAHİE NİNE DERS VERDİ

Ber burada eli öpülesice Zahide nineyi tekrar hatırlacağım. Gezi eylemlerinde çapulcular susturmak için para teklif ettiler. Benim sizin paralarına ihtiyacım yok dedi. Hadi oradan dedi gerekli cevabı verdi. İşte onurlu olan Zahide nine bunu yaptı, kime verdi, onurlu olmayana dersini verdi.

Bunların hayatında hiç paylaşma olmadı dayanışma olmadı. Tekrar ediyorum biz bugüne kadar olduğu gibi asla seçim ekononimisine asla tenezzül etmeyeceğiz.

11 yılda Türkiye'nin değiştiğini gençlere vurgulu şekilde anlatmamız lazım. 12 eylül öncesinde gençlerin nasıl birbirine kırdırıldığını onlara hatırlamalıyız. Kirli elin Türkiye'yi karıştırdığını gençlere aktarmak zorundayız.

BİZ BÖYLE OKUDUK

Biz bırakın kitabı bulmayı teksir notlarını üst sınıftaki abilerimizden satın bile alamazdık. Teksir notu saman kağıdından yapılmış, mürekkepleri dağılmış kağıtlardı. biz onları bile zor satın alırdık, böyle okuduk. Şimdi akılla tahtalara geçiyoruz.

EY KILIÇDAROĞLU BUNU ÖĞREN

Bakın isteyen her öğrencinin burs ya da kredi aldığı 480 lirayı bu iktidar veriyor. Öncelerde 45 lira alınıyordu. İşte sosyal devlet bu ey Kılıçdaroğlu bunu öğren.

Sokağa çıkın 20 yaş altındaki gençlere koalisyon nedir diye sorun. Koalisyonu bileceklerin sayısı yok denecek kadar az.

Artık enflasyon tek hanede. Eğer dün unutulursa yarın aynı şeyler tekrar yaşanır, gençlerimize ibretlik olayları anlatıp yarının farklı olmasını sağlayacağız. Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek bizim siyaset tarzımız olmadı.

SİZ HİÇ 120 KİŞİLİK SINIFLARDA OKUDUNUZ MU YAVRUM?

Millete bir ulufe olsun diye değil hakkı olduğ için yaptık, biz milletin hizmetkarıyız. Hizmetkarın vazifesi hizmet üretmektir. 11 yıl boyunca görevimizi yapmaya çalıştık.

400 bine varan derslik inşa ettiysek milletimizin buna ihtiyacı olduğu için. Siz hiç 120 kişilik sınıflarda okudunumuz mu yavrum? Biz okuduk. Sizin okumanızı istemiyoruz. Anadolu'da 20 kişilik sınıflarda var. 6 bin kilometre bölünmüş yol vardı, şimdi 17 bin kilometre yola çıkardık.

Başbakanın üstünde millet var, siz de bizi takip ediyorsunuz. Sandık geldiği zaman hesabı göreceksiniz.

Şu anda inanın 30 ay sonra 14 ilimizde 15 şehir hastanesiyle birlikte dünyada sağlık sektöründe ilk üçte yer alacağız. Zaten helikopterleriyle ambulans jetleriyle aksama olmayacak.

11 yıl boyunca yasakları biz kaldırdık, ret inkar asimilasyona biz son verdik. Gönülden söylüyorum. Eğer imkan olsaydı 11 yıl önce iktidara geldiğimizde en ileri demokratik standartlara anında gelmek isterdik.

Partimizin kapatılma davasından danıştay saldırısına kadar nice engellerle mücadele ederek bugünlere ulaştık.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

Önümüzdeki hafta içinde bu konuya yönelik basın toplantısı ile kamuoyuna duyuracağız. Kimilerinin dereyi görmeden paçayı sıvadıklarını görüyoruz. Yapılan yorumların tamamı yersiz ve yetersizdir.

11 YILLIK ZİNCİRİN HALKASI

Paketi açıkladığımızda yolumun her kesiminin memnun olacağını ifade etmek isterim. Bu yorumların tamamı erkendir. Bu reformu 11 yıllık zinciri halkası olarak gerçekleştiriyoruz. Ak Parti neyi vaad ettiyse onu gerçekleştiriyoruz. Uzun süreçtir. Demokratikleşme gelişen bir süreçtir.

Bu bir son değildir, bir aşamadır, bir safhadır ama çok önemli bir aşama, çok önemli bir safhadır. 76 milyonun birliği için her daim kendini yenileyerek ilerleyecek süreçtir.

Muhalefet her değişimin adeta önünde duvar gibi duruyor. Daha paket açıklanmadan afaki yorumlar yapanlar istemezük tavrını gösterecektir. Siz afaki konuşmayacak size göndereceğimiz belgeler çerçevesinde konuşacaksınız.

KÜRT VATANDAŞLARINA SESLENDİ

Kürt kökenli kardeşlerime sesleniyorum. Siyasi kürtçülük yapan mahfiller var. Bu oyuna gelmeyin. Sadece yerel hizmetle noktasında bu siyasi partide ne hizmet üretiyorlar bunlara bakın. Bir de AK Partili belediyelerin verdiği hizmete bakın. İdeolojiyle ne mide doyar ne insanca yaşama imkanına ulaşılır. Bir olalım iri olalım, diri olalım, hep birlikte Türkiye olalım diyoruz.