1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Demokratikleşme paketinde sürprizler olabilir
Demokratikleşme paketinde sürprizler olabilir

Demokratikleşme paketinde sürprizler olabilir

Gerçekleştirmiş olduğu Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan ülke gündeminde merakla beklenen demokratikleşme paketinde bazı sürprizler olabileceğini söyledi.

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan günübirlik çıktığı Türkmenistan seyahati dönüşünde beraberindeki gazetecilerin sorularına çarpıcı cevaplar verdi. Ergenekon kararı sonrası gündeme getirilen “PKK’ya da Ergenekon’a da af” söylemlerine karşı çıkan Erdoğan demokrasi paketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın sorulara cevapları şöyle:

ÜLKE KOALİSYONDAN ÇOK ÇEKTİ

*Eleştirilerin odağındasınız. Sağlığınız hakkında spekülatif haberler yapılıyor. Siz nasıl yorumluyorsunuz bu durumu?

Armudu yenen ağaç taşlanır. Yenmeyeni kimse taşlamıyor. Ortada bir hizmet var, 10 yılda Türkiye’nin geldiği bir nokta var. Bir de sandıktan çıkma çabası olmayan muhalefet var. Biz de yaptırıyoruz muhalefet de yaptırıyor. Bizim son anketlerimize göre oyumuz yüzde 55’e kadar çıkıyor. Ortalama yüzde 53. Muhalefetin oyu ise düşüyor. Hepsini bir kenara koyuyorum görünen bir gerçek var.

PAKETTE SON VİRAJ

*Üzerinde çalıştığınız demokratikleşme paketinde seçim barajı ya da sistemi üzerine değişiklik olacak mı?

Var. Ancak yüzde 10 barajı ile ilgili tutumumuz şu. Ülkedeki ekonomik yapıyı düşünüyorsak her zaman söylediğim şu, bu ülke koalisyondan çok çekti. Tek parti döneminde tüm olumsuzluklara rağmen bire üç katladık. Niye ülkemizi tekrar dara, zora sokalım. İki puan barajı indirdik ne olacak? 4 partiden başkası mı gelecek? Varsayın? Yok. O zaman bu kavga niye? Son seçimlerde tarihin en yüksek katılımı sağlandı. Temsilde adaletse bundan daha iyisi olmadı.

*Demokratikleşme paketi ne zaman açıklanacak?

Ben çalışmamı bitirdim arkadaşlar çalışıyor. Bu hafta ilgili kurullarda bir görüşme daha yapıp önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

*Pakette sürpriz düzenlemeler görecek miyiz?

Geneli itibariyle duyduğunuz, bildiğiniz şeyler ama birkaç tane de sürpriz olabilir. Ama bazen öyle şeyler yazılıyor ki hayret ediyorum.

Ülkemizi rahatsız edecek şeyler üzerinde durmuyoruz.

BAŞÖRTÜLÜ ADAY OLABİLİR

*Kamuda başörtüsü gelecek mi?

Kamuda başörtüsü kararını Danıştay verdi zaten.

*Başörtülü aday gösterecek misiniz?

Yerel yönetimlerde var zaten.

*Başörtülü milletvekili adayınız olacak mı?

İnşallah. Parlamento’da engel yok. Fiili bir durum var sadece.

*Pakette anadilde eğitimin önü açılıyor deniyor. Ne boyutta düzenleme?

Hayır yok. Özel okullarda da yok. O konu bizim için şu anda ele alınacak durum değil. Yapılan benzetmeler de doğru benzetmeler değil. Ne neyi getirir, götürür kimse düşünmüyor. Biz düşünmeye mecburuz. Biz, ülkemizi bölecek konular üzerinde AK Parti olarak adım atamayız. Zamanlama birçok konuda çok önemli. Zamanlamayı iyi yapmazsanız güzelim ülkemize yazık edersiniz. Biz zaten okullarda anadili öğrenme imkanı sağladık. Ama anadil ile eğitimin önünü açarsanız resmi dili zedelersiniz

FARKLI BİR DÜŞÜNCEM VAR

*Ergenekon kararından sonra birçok kesim PKK’yı da kapsayacak bir genel aftan bahsediyor. Sizin düşünceniz ne?

Gündemimizde yok. Öcalan için de değil. Asla bir genel af söz konusu değildir. Af konusunda benim farklı bir düşüncem vardır. Kişilere karşı işlenen suçlarda kişiler af yetkisine sahiptir. Devlete karşı işlenen suçlarda devletin yetkisi vardır. Adam öldürme vs. konularda devletin yetkisi olmaz. Gündemimizde af yok.

ADAYLARI HALKA SORACAĞIZ

*Yerel seçim adaylarınızı ne zaman açıklayacaksınız?

81 vilayetin tamamında anket yeni bitti. AK Parti’nin oy oranı, 51,9. İsim bazında yaptığımız anketlerde değerlendirme sürüyor. Gerek teşkilatımızla gerek milletvekillerimizle değerlendirme yapıp bir de direkt olarak sadece teşkilat yönetim kurullarının dahil olduğu bir kamuoyu araştırması yapacağız. Bu kanaatleri aldıktan sonra çıkan 3-5 ismi o ildeki halka soracağız. Halk kimin üzerinde duruyorsa tekrar değerlendireceğiz. Adaylarımızı peyderpey açıklayacağız. Üzerinde ittifak olan isimleri bu süreci beklemeden açıklayabiliriz. Büyükşehir adaylarını eylül, ekim gibi açıklamaya başlarız.

Sınır dışına çıkan terörist yüzde 20

*Çözüm süreci nasıl gidiyor?

Türkiye’yi terk konusunda verilmiş sözler yerine gelmiş değildir. Çok çok basit anlamda o da çocuk, yaşlı, kadın gibi yüzde 20 gibi bir durum. Bunun dışında çıkma diye bir şey söz konusu değil. Böyle bilinmesinde fayda var. Tabii çözüm sürecinde akil insanların bize verdiği raporlardan hareketle atılması gereken adımları atıyoruz.

GEREĞİNİ YAPARIZ

*PKK’nın sık sık tarih verip tehdit etmesini neye bağlıyorsunuz?

Zaten silahı bırakmış değiller. Bunlar kendi durumlarını ortaya koyuyorlar. Saldırırım diyene karşı bu ülkenin güvenlik güçleri de herhalde hoş geldin demeyecek. Gereğini yapacaklardır.

FKÖ BENZETMESİ YANLIŞ

*Önümüzdeki günlerde toplanması beklenen Kürt Ulusal Kongresi ile ilgili farklı yorumlar var. Hatta Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) benzeri bir yapıdan bile bahsedildi. Siz nasıl bakıyorsunuz kongreye?

Yaklaşımlar bir kere yanlış. FKÖ benzetmesi filan yanlış. Onlar, kendi toprakları gasp edilmiş. O toprakları alma mücadelesi veren insanlar. Kürtler’in böyle bir sorunu var mı? Filistinliler’in pasaportu bile yok. İsrail verirse çıkıyor. Benim ülkemde Kürt vatandaşımın böyle bir sorunu var mı? Burada hangi örgütü kuracaklar. Türkiye dışında düşünüyorlarsa bilemem.

Zaten kongre Türkiye dışında o da beni çok ilgilendirmiyor. Bu özellikle Kuzey Irak Yönetimi açısından sorun olur. Çünkü bize söyledikleri sözlere, taahhütlere ters kararlar bizim münasebetlerimizi etkileyebilir. Bu bakımdan önemli. Biz kendilerine çok açık gerçekleri söyledik. Ülkemizin bölünmesine vesile olabilecek adımlarda biz münasebetlerimizi kesinlikle gözden geçiririz hep söyledik. Onlar da kadir kıymetini bilmeliler.

Pilotlarla ilgili olumlu gelişmeler var

*Lübnan’da kaçırılan pilotların durumunda bir gelişme var mı?

Bazı olumlu gelişmeler var, ilgili arkadaşlar yoğun bir çalışma içindeler. Lübnan ayağında zaten kaçıranlardan biri yakalandı. Onun verdiği bilgiler çerçevesinde bazı olumlu gelişmeler var. Kısa sürede sonuç alacağımızı umuyoruz.

BAŞBUĞ O AÇIKLAMAYI YAPMAMALIYDI

*Ergenekon kararı çıktıktan sonra AK Parti kapatma davası da tartışmalı hale geldi. Sizin kararla ilgili bir başvurunuz olacak mı?

Evet. İlgili arkadaşlara talimat verdim çalışıyorlar. Gerekçeli kararı bekliyoruz. O karar çıktıktan sonra gerekeni yapacağız.

*CHP liderinin Silivri açıklamalarını, mahkemeyi tanımama sözlerini nasıl değerlendirdiniz?

Bir siyasi partinin genel başkanının bir hukuk devletinin içinde Anayasa’ya aykırı açıklamalar yapması beni değil daha çok yargıçları ilgilendiren bir durumdur. ‘Yargıçları tanımıyorum, yargıyı tanımıyorum’ diyor. Bunu diyen muhalefet lideri. Böyle bir ifade bizlerden olsaydı bu yargı veya yargıçlar o zaman ne yapardı?

ÖZEL’E BEN ŞAHİDİM

*İlker Başbuğ’un karar sonrası yaptığı açıklamalarına ne diyorsunuz?

Başbuğ öyle bir açıklama yapmamalıydı. Daha önce de söyledim, benim Genelkurmay başkanım olarak beraber çalıştığımız ismi terör örgütü yöneticisi olarak kabul etmem mümkün değil. En kötü ihtimalle tutuksuz yargılanması mümkün iken, tutuklu yargılanması... Diğerleri için de söylemiştim. Bu aslında herhalde en yüksek tonda bir sestir. Riski olan da bir sesti.

Genelkurmay başkanımız ne yapacaktı? Zaten bu tür açıklamaları yapma hakkına da sahip değil. Buna rağmen nasıl bir rahatsızlık içinde olduğunu en yakından ben şahidim. Hukukun dışına mı çıkacaktı? Herhalde bunu yapacak hali yoktu. Keşke o tür bir açıklamayı duygusallık içinde yapmasaydı. Çünkü daha süreç bitmedi. Bu tür açıklamalar yargıyı olumsuz istikamette tahrik de edebilir.