1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dengeyi bozacak adım
Dengeyi bozacak adım

Dengeyi bozacak adım

İran yeni cumhurbaşkanını seçerken Tahran, Esed rejimine destek vermesi için elit birlikleri 'Devrim Muhafızları'na mensup 4 bin askeri Suriye'ye gönderiyor. Seçimden önce alınan askeri kararın temel gerekçesi "Esed rejimini ne pahasına olursa olsun ayakt

A+A-

Suriye'de iç savaşın başladığı günden beri rejimin en büyük maddi destekçisi olan Tahran rejimi şimdi de Esed saflarında savaşması için seçilmiş askerlerini bölgeye gönderiyor. İngiliz Independent gazetesinin kıdemli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk'in haberine göre alınan karar siyasi olmanın yanında aynı zamanda askeri nitelikli. Haberini İranlı kaynaklara dayandıran Fisk, Tahran'ın "Şam'daki Esed rejimini korumak için her şeyiyle sahaya girdiğinin" altını çizdi.

'GOLAN'DA SAVAŞABİLİRİZ'

İranlı askerlerin Suriye adına Golan Tepeleri'nde İsrail'e karşı yeni bir cephe bile açmaya hazır olduğunu iddia eden Fisk, "Bu karar seçimlerden bir hafta önce alındı. İlk etapta 4 bin Devrim Muhafızı Esed adına, Sünni muhaliflere karşı savaşmak için Suriye'ye gidecek" dedi.

HİZBULLAH DA SAVAŞIYOR

Geçtiğimiz günlerde Suriye ordusunun Lübnan sınırındaki Kuseyr'i uzun kuşatmanın ardından muhaliflerden almasını ilk Tahran tebrik etmişti. Bugüne kadar Esed'e milyarlarca dolar maddi kaynak aktaran ve silah yardımında bulunan İran yönetiminin, Hizbullah'ın ardından açıktan savaşa dahil olması dikkat çekiyor. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da 2000 milisin Suriye ordusu saflarında savaştığını açıklamıştı. Geçen yıl Suriyeli muhalifler Devrim Muhafızları'na mensup 48 kişiyi rehin almış, uzun pazarlıkların ardından esirleri takas etmişti.

Muhalifler mutlu, ABD temkinli

İran'da cuma günü yapılan seçimlerde oyların yüzde 50,7'sini alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı olan Hasan Ruhani taraftarları sokaklara dökülerek zafer kutlaması yaptı. Seçim öncesinde batıyla daha diyalog sözü veren sözü veren Ruhani'nin göreve gelmesine ABD'den temkinli bir tepki geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "İran halkının oyuna saygı gösteriyoruz ve onları siyasi sürece katılımları ve seslerini duyurmadaki cesaretlerinden ötürü kutluyoruz" denildi. Dışişleri Bakanı John Kerry de Ruhani'nin İran halkına verdiği sözleri tutma fırsatı olduğunu belirtti.

Ruhani'nin döneminde İran'ın özellikle nükleer programı nedeniyle sık sık karşı karşıya geldiği ABD ile ilişkiler başta olmak üzere nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.Ruhani, 2003-2005 yılları arasında nükleer başmüzakereci görevini yürütürken Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ters düştüğü için görevinden ayrılmıştı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ