1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Deprem sırasında doktor bakın ne yaptı!
Deprem sırasında doktor bakın ne yaptı!

Deprem sırasında doktor bakın ne yaptı!

Hayatını tehlikeye attı!

A+A-

 Hakkari'de meydana gelen 5.4'lük depremde, doktor ameliyattaki hastasını yalnız bırakmadı.Hakkari'de dün meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki deprem sırasında, Op. Dr. Taylan Özgür Köşker Devlet Hastanesi'nde ilk kez yapılan bypass ameliyatını başarı ile tamamladı. Ameliyat sırasında şiddetli sarsıntıda hasta ve hasta yakınları dışarı kaçarken ameliyata devam eden Dr. Köşker, "Allah'a tevekkül ederek ameliyata devam ettim" dedi. Hasta ve yakınlarının deprem sırasında dışarı kaçışmaları ise güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.


Merkez üssü Yüksekova İlçesi'ne bağlı Dilekli Köyü olan 5.4 büyüklüğündeki deprem sırasında Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Taylan Özgür Köşker, Beyin Cerrahı Op. Dr. Oğuz Yüksel ve Anestezi Uzmanı Dr. Halil Şahin ile birlikte 18 yaşındaki Hatice Ölmez'e bypass ameliyatı yaptığı öğrenildi.


Sol elinde soğuma ve şiddetli ağrı şikayetiyle Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Polikliniği'ne dün başvuran 18 yaşındaki Hatice Ölmez'e gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra yeni hizmete giren tomografik anjiografi sayesinde atar damar tıkanıklığı tanısı konuldu. Devlet Hastanesi'nde görevli Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Taylan Özgür Köşker, Beyin Cerrahı Op. Dr. Oğuz Yüksel ve Anestezi Uzmanı Dr. Halil Şahin ile birlikte, Hatice Ölmez'i ameliyata aldı. Dün yapılan ameliyatın en kritik yerinde, depremle birlikte hastane ve ameliyathane şiddetli bir şekilde sarsılmaya başladı. Şiddetli sarsıntıya ve dışardaki hastalar ile yakınlarının kargaşa içinde dışarıya kaçmasına rağmen, Dr. Köşker ve arkadaşları, hastanın yanıbaşından biran bile ayrılmayarak devam ettikleri ameliyatı başarılı bir şekilde tamamladı.


Hatice Ölmez'in polikiliniğe başvurması, teşhis konulması ameliyat sürecini detaylarıyla anlatan Op. Dr. Taylan Özgür Köşker, "Hakkari şartlarında bu ameliyatın yapılabileceğine karar verdik. Atardamarından kol damarına bir bypass ameliyatına başladık. Deprem esnasında ameliyatın en kritik anındaydık. Birden her şey sallanmaya başladı. Biz hastanenin mimarisine güvendik. Depreme dayanıklı olduğunu söylemişlerdi. Ve bu ameliyatın da bitirilmesi gerekiyordu. Allah'a tevekkül ettik, devam ettik. Ameliyatımızı başarılı bir şekilde tamamladık. Hastamızın durumu şuan gayet iyi. Eski şikayetleri ortadan kalktı. Güzel bir ameliyat oldu" dedi.


Bu arada dün yaşanan depem sırasında hastane binasında olan hasta ve yakınlarının panik içiresinde kendilerini dışarı atmaları ise güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.