1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Depreme karşı sürpriz önlemler
Depreme karşı sürpriz önlemler

Depreme karşı sürpriz önlemler

Bakanlar Kurulu'na sunulan özel deprem haritası ile acil durum raporunun ayrıntılarına ulaşıldı.

A+A-

Buna göre, topraklarımızın yüzde 96’sı, nüfusun yüzde 72’si deprem riski altında. Acil durum binalarının çoğu da dayanıksız.

Bakanlar Kurulu'nda konuşulan hizmete özel deprem haritasının ayrıntılarına BUGÜN ulaştı. Bakanlar Kurulu'na surulan "Acil Durum Raporu"nda depreme karşı alınan önlemler de dikkat çekti. Aile yapısına uygun özel çadır, gece görüşlü helikopter alınması kararlaştırıldı.

Bakanlar Kurulu'nun son toplantısında Türkiye'nin afet ya da başka nedenlerle karşı karşıya kalacağı olağanüstü durumlara karşı yaptığı hazırlıklar masaya yatırıldı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, konuya ilişkin bir sunum yaptı. "Hizmete özel" deprem haritasının da değerlendirildiği toplantıda, deprem konusunda Türkiye'nin yüz yüze kaldığı riskler de tek tek sıralandı.

DEPREM BİRİNCİ SIRADA

İşte BUGÜN'ün ulaştığı Bakanlar Kurulu'nda ele alınan Deprem Bölgeleri Haritası'na göre topraklarımızın yüzde 96'sı deprem tehlikesi altında.

Deprem kuşağının yüzde 66'sı aktif fay hatlarıyla kaplı. Nüfusumuzun yüzde 72'si ve büyük sanayi tesislerimizin yüzde 75'i deprem riski altında. Bu arada afetlerin dağılımı bu rakamları destekliyor.

Türkiye'de yarattığı hasar ve can kaybı açısından depremler yüzde 61'le birinci sırada yer alıyor. Türkiye'de heyelan yüzde 15, taşkın yüzde 14, kaya düşmesi yüzde 5, yangın yüzde 4, çığ yüzde 1 etki gösterdi.

Bakanlar Kurulunda afet ve acil durumlarda daha hızlı erişim sağlanması için gece görüş kabiliyetine sahip helikopterlerden oluşan hava koridorunun oluşturulması istendi.

Bakanlıklara ulusal afet müdahale planına destek vermeleri çağrısında bulunuldu. Türkiye genelinde illerde acil durum binalarının çoğunun depreme karşı dayanıksız olduğuna dikkat çekildi. Acil duruma müdahale araçlarının da çoğunun kullanılamaz derecede eski olduğunun altı çizildi.

TÜRKİYE 15'E AYRILDI

Afetlerden ya da farklı nedenlerden ortaya çıkacak olağanüstü bir duruma karşılık vermek için alınan tedbirler de şöyle: Afetlere bölgesel yeterlilik, lojistik planlama, hızlı ve etkin müdahale için Türkiye 15 bölgeye ayrıldı.

Mevcut Kızılay depoları da dikkate alınarak bölgelerin lojistik depo ihtiyaçları belirlendi ve depoların yeterli olmadığı yerlerde yeni lojistik depo alanları tespit edildi.

Riskli bölgelerde geçici barınma alanlarının yerleri belirlendi. Tatbikat ağırlıklı eğitim seferberliği başlatılacak. 2013 yılı afet farkındalığı ve duyarlılığın artırılması adına eğitim seferberliği yılı olarak planlandı. Amaç Türkiye'de vatandaşların afetlerin ilk 72 saatine hazırlıklı olabilmesini sağlamak.

AİLE YAPISINA UYGUN ÇADIR

Suriyeli sığınmacıların kullandıklarıyla birlikte 200 bin kapasiteli geçici barınma alanları oluşturuldu. Geçici barınma alanlarında kullanılmak üzere battaniye, ısıtıcı, yatak, mutfak ve temizlik seti ve benzeri malzemeler temin edilmektedir.

Mevsim şartlarına dayanıklı Türk aile geleneklerine uygun çadır modelleri tasarlandı ve üretimine geçildi. 67 bine ulaşan nitelikli çadır stoğu Kızılay depolarında tutuluyor. Üretimi devam eden 20 bin çadır 10 Mart''ta stoklara eklenecek.

Afetzedelerin güvenliği ve rahatlığı göz önünde bulundurarak tasarlanan yeni çadırlar 14 metrekare oturma odası, 7 metrekare ebeveyn odası ve 7 metrekare de giriş olmak üzere toplam 28 metrekare büyüklüğe sahip.

KAYNAK:  BUGÜN GAZETESİ