1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dev projeye büyük ödül!
Dev projeye büyük ödül!

Dev projeye büyük ödül!

Dev projeye büyük ödül!

A+A-

Çok komplike ve sismik etkinliği yüksek bir jeolojik yapıda, 106 metre derinlikte inşa edilen AvrAsya Tüneli'ne ABD'den büyük ödül geldi.

Çok komplike ve sismik etkinliği yüksek bir jeolojik yapıda, 106 metre derine inerek inşa edilen AvrAsya Tüneli ödüle doymuyor. Son olarak proje, Engineering News Record (ENR) Dergisi tarafından 2016 yılı için "Dünya Çapında En İyi Tünel Projesi" seçildi. AvrAsya tüneli, ABD'de 1874 yılından beri yayımlanan dergi tarafından dünya genelinde en iyi projelerin belirlenmesi amacıyla düzenlenen aktivitede başarılı olmasını belgeledi.

DÜNYAYA ÖRNEK

New York'ta düzenlenen ödül törenine projenin yatırımcıları Yapı Merkezi ve SK E&C yetkililerinin yanı sıra projeye katkıda bulunan ve alanında lider uluslararası teknik danışmanlar katıldı. Törende Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, ATAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, ATAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Seok Jae Seo ve ATAŞ Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Arıoğlu, törende yaptığı konuşmada, AvrAsya Tüneli'nin hem Türkiye hem de dünya mühendisliği açısından bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, dünyanın ilgisini çeken bir projeyi hayata geçirdiklerini bildirdi.

DAHA ÖNCE CESARET EDİLMEDİ

Arıoğlu, tüneli, çok komplike ve sismik etkinliği yüksek bir jeolojik yapıda, 106 metre derinliklere inerek, 13,7 metre çapında yaptıklarını kaydederek, bu tünel projesini uzun ömürlü ve güvenilir kılarak inşa etmeyi başarmanın dünyanın ilgisini çektiğini aktardı.

Projenin başarıyla hizmete girmesinin, bugüne kadar cesaret edilmemiş çoğu proje için cesaret vereceğini bildiren Arıoğlu, "Daha derine, daha büyük çapla, daha uzağa doğru yeni bir tünelcilik akımı başlatacaktır. Bu nedenlerle AvrAsya Tüneli'ni tünelcilikte yeni bir çağ başlatan proje olarak nitelemiş bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Gittiği her yerden sayısız ödül ile döndü

20 Aralık 2016 tarihinde hizmete açılması planlanan AvrAsya Tüneli, dünyanın En İyi Tünel Projesi seçilmesinin yanı sıra çoğu saygın ödülün de sahibi olmuştu. Proje, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en etkin projelere verdiği '2015 En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca ITA - Uluslararası Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliği tarafından 2015'te ilk kez düzenlenen ITA Uluslararası Tünelcilik Ödülleri'nin Büyük Projeler dalında 'Yılın Projesi' (ITA Major Project of the Year) ödülünü kazandı.

YÜZDE 92'Sİ BİTTİ HEYECAN DORUKTA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ekim Cumartesi günü çalışmaların 7 gün 24 saat kesintisiz olarak ve büyük bir heyecanla yürütüldüğü AvrAsya Tüneli şantiyesini ziyaret etmişti. AvrAsya Tüneli'nin bugün itibarıyla yüzde 92'lik bölümü tamamlandı. 20 Aralık 2016 tarihinde hizmete açılacak olan AvrAsya Tüneli ile İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe güzergâhında yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inecek.