1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devler Yassıada için yarışacak
Devler Yassıada için yarışacak

Devler Yassıada için yarışacak

Başbakanın Yassıada ve Sivri adaya yönelik ihale müjdesi milyarlık projelere imza atan firmaları harekete geçirdi. Devler, kongre, otel ve villa projeleri için yapılacak ihaleye istekli olduklarını söyledi.

A+A-

Uzun yıllar atıl durumda kalan Yassıada ve Sivri Ada ekonomiye kazandırılıyor. İlk müjdenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiği 'Demokrasi adası' dönüşümü için devlet ihaleye hazırlanıyor. İhale öncesi açıklama yapan Başbakan Erdoğan, yakın zamanda bu adaları uluslararası kongrelerin yapılacağı, konferansların verileceği adalara dönüştüreceklerini söyledi. Kongreler için adalara gelenlerin buralara inşa edilecek otellerde konaklayacağını belirten Erdoğan, yatırımcıları da ihaleye davet etti.

Villalar da yapılacak

İhale için son hazırlıkların yapıldığı Yassıada ve Sivri Ada'da kongre merkezleri ve otellerin yanı sıra villalar da yapılacak. İhaleyi Kültür ve Turizm Bakanlığı gerçekleştirecek. Adalarda kafe, restoran ve butik alışveriş merkezlerine de yer verilecek.

İhale müjdesi heyecanlandırdı

Başbakan Erdoğan'ın çağrısı inşaatın devlerini de heyecanlandırdı. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'nin yıllarca atıl olan değerlerini ekonomiye kazandırmasından gurur duyduklarını ve ihaleyle kesinlikle ilgileneceklerini söyledi. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, şartları görmek gerektiğini belirtti. Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, bu tür projelerin dünyada örnekleri olduğunu belirterek, “Her iki adada bu tür çalışmalar başlatılması heyecan verici. Bir yatırımcı olarak ilan edilecek ihaleyle kesinlikle ilgilenirizî dedi.

Tanrıverdi de ilgileniyor

Tekstil ve otel yatırımları bulunan ve adalar için Başbakan'ın “Sizi de burada görmek isterizî dediği Tanrıverdi Holding de ihaleyle ilgilendiğini açıkladı. Şartlar belli olduktan sonra ihaleyi inceleyeceklerini belirten Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, karlı olduğu takdirde yarışa katılacaklarını söyledi.

120 bin metrekare inşaat

Yassıada'da otel, restoran gibi yapılaşma için 120 bin metrekare inşaat yapılabileceği öngörülüyor. Yatırımların Yap-İşlet-Devret kapsamında gerçekleştirileceği belirtiliyor.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ