1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet Bahçeli: Yürütme yargıyı işgal altına alamaz
Devlet Bahçeli: Yürütme yargıyı işgal altına alamaz

Devlet Bahçeli: Yürütme yargıyı işgal altına alamaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yolsuzluk operasyonuna ilişkin konuştu. “Yürütme, yargıyı işgal altına alamaz, almamalıdır” diyerek savcı ve hakimlerin kararlarının uygulanması gerektiğini vurguladı.

A+A-

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbul merkezli operasyonu başlatan savcının görevden el çektirildiği ve savcılarla emniyet mensupları arasında bazı sıkıntılar olduğu iddialarının hatırlatılması üzerine “Yolsuzlukla mücadeleyi değişik kavramlarla örtmeye çalışanlar, bir korkunun sonucu olarak derinleşmesine de imkan tanımamak istemektedirler. Yürütme, yargıyı işgal altına alamaz, almamalıdır. Savcının veya hakimlerin kararını, polislerden engellemeye çalışanlar varsa başka yollarla da gereğini yapma cesaretini göstermelidirler. Bu da mümkündür” ifadesini kullandı.

HÜKÜMET YIKANMALIDIR

Bahçeli, Başbakan’ın, “Asıl hedef benim. Çocuklarımın üzerinden bana gelmek istiyorlar” açıklamasıyla ilgili de şunları söyledi: “Hedefin kendisi olduğu doğrudur çünkü yolsuzluğu yapan hükümetin başıdır. Bunu önlemek için de her gayreti göstermektedir.” Bahçeli, önce yargının görevini yapması gerektiğini ifade ederek, “Kısa süre içerisinde yargıda çok başarılı eylemler olmuştur. Bir de bu yönüyle eylemler ortaya koysunlar. Türkiye’de üretilen bütün deterjanlar büyük havuzun içerisine dökülmeli ve orada bugünkü hükümet yıkanmalıdır” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanlığı koltuğuna bürokrasiden atama yapılmasını da şöyle eleştirdi: “Başbakan, durumu kurtaramayacaktır. Biz, büyük resimdeki yüzü görmek istiyoruz ve kuşkularımız da her nedense hep Recep Tayyip Erdoğan’a yönelmektedir.”

YOLSUZLUK ÜLKEYİ SARMIŞ

2013’ün terör örgütü PKK için yükselme ve kazancı bol bir sene olarak tarihe geçtiğini iddia eden Bahçeli, şöyle devam etti: “Başbakan Erdoğan, 2013 yılında kibrin tasallutu altına girmiş, öfkenin dümenine geçmiş, nefretin kabından yemiştir. Otoriter yanları, diktatörlük özlemleri, sert ve kaba üslubu iyice ayyuka çıkmıştır. Hükümet, tel tel dökülmektedir. Haklarında yığınla iddia bulunan bakanlar, görevlerini bırakmak mecburiyetinde kalmışlardır. Hükümet ahlaken iflas etmiş, tüm güvenirliğini kaybetmiştir. Hükümetin meşruiyeti ağır bir darbe almıştır. Yolsuzluk ahtapot gibi ülkemizi sarmıştır.

DOLARLARI İSTİFLEDİLER

11 yılda milyon dolarları yerli veya yabancı bankalara istifleyen, denizde filolar yüzdüren kaç başbakan görülmüştür?” diyen Bahçeli hakkında yolsuzluk iddiası çıkmayan çok az AK Parti’li bakan olduğunu savundu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yaşanan görevden alma furyasının depreme dönüştüğünü kaydeden Bahçeli, şunları kaydetti: “Türk polisi 17 Aralık’tan beri hükümetin tacizi altındadır. Başbakan Erdoğan görevden aldığı polisleri nereden tanımaktadır? Önceden elinde bu polislerle ilgili bilgi ve belge mi vardır? Adli Kolluk Yönetmeliği’ndeki değişiklik de yargıyı fiilen yürütmeye bağlı hale getirmiştir. Rıza Sarraf üzerinden kara para aklama mekanizması kurulmuştur. Hükümet, nereye çalıştığı belli olmayan birisi tarafından rüşvet kuşatmasına alınmıştır” dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ