1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet üst kimlik tanımlamasın
Devlet üst kimlik tanımlamasın

Devlet üst kimlik tanımlamasın

3 gün süren 28. Abant Platformu dün açıklanan bildirgeyle son buldu.

A+A-

Bildirgede devletin halkına bir kimlik tanımlamaması istendi. Bildirgede, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına vurgu yapılırken, hiçbir resmi belgede Türk vatandaşlığının sosyolojik bir tanımının olmaması gerektiği belirtildi.

Cuma günü başlayan 28. Abant Platformu, dün yayınlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi. Bildirgede, devletin herhangi bir üst kimlik tasarlama girişiminde bulunmaması gerektiği belirtildi. Başkanlık sistemi tartışmalarının yeni anayasa sürecinde oluşan siyasi mutabakatı tehlikeye atmaması gerektiğine işaret edildi.

ÇOK KÜLTÜRLÜ YAPI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kavramı üzerine odaklanılmasının istenildiği bildirgede, "Hiçbir resmi belgede Türk vatandaşlığının sosyolojik bir tanımı olmamalıdır. Devlet herhangi bir üst kimlik tasarlama girişiminde bulunmamalıdır. Türkiye'nin farklı mezhep; din ve etnisiteleri içeren fakat bunlarla sınırlı olmayan çok kültürlü yapısı devlet ve toplum tarafından tanınmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Devletin tüm inançlara ve inançsızlığa eşit mesafede olması gerektiğine işaret edilen bildirgede, "Yerel nüfusun talebi halinde yer isimleri orijinal haline iade edilmelidir ve olumsuz tarihi çağrışımları olan birtakım yer isimleri değiştirilmelidir" denildi.

Bildiride Türkiye’den, Suriye’de barışçıl bir çözüm için uluslararası toplumla işbirliğini sürdürmesi istendi.

SÜREÇ SEKTEYE UĞRADI

AB tam üyelik sürecinin, her iki taraftaki ciddi güven kaybından ötürü sekteye uğradığının aktarıldığı bildirgede, AB’nin süreçteki bütün sorunlara rağmen Türkiye için hala vazgeçilmez olduğu vurgulandı.

ÖCALAN'LA GÖRÜŞMELERE DESTEK

Abant Platformu’nun sonuç bildirgesinde yer alan diğer bir madde de, “Hükümetin Kürt sorununun barışçıl çözümü yönündeki son girişimi desteklenmelidir. Bu, yeni anayasada eşit yurttaşlık garantisini de içermelidir” denildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ