1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Devletin dul kriteri!
Devletin dul kriteri!

Devletin dul kriteri!

İki devlet kurumunun dul kadınlara yönelik uygulaması tartışma yarattı.

A+A-

İki devlet kurumunun dul kadınlara yönelik uygulaması tartışma yarattı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yardıma muhtaç kadınlara yönelik hayata geçirdiği aylık 250 liralık maaşı, 'nikahsız yaşam' halinde keserken, SGK ise bu tür durumlarda dul aylığı ödemeye devam ediyor. SGK, sadece dul kadının eski kocası ile nikahsız yaşaması halinde bunu hülle olarak kabul ediyor ve dul maaşını kesiyor.

 

Kamuoyunda sık sık tartışma konusu olan 'imam nikahı' ile yaşama uygulaması sosyal güvenlik alanında da tartışma konusu oldu. Mevcut mevzuaata göre işlem yapan devletin iki kurumunun, aynı durumda olan kadınlara yönelik uyguladığı çifte standart hukuki olarak da tartışma konusu oldu.

 

Sosyal güvenlik alanında tartışma konusu olan 'devletin dul kadın' kriterinin ayrıntıları şöyle:

 

250 TL'LİK DUL MAAŞI

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yardıma muhtaç olan dul kadınlara aylık 250 liralık destekte bulunuyor. Halk arasında dul kadın maaşı olarak nitelendirilen bu destekten yararlanma kriterleri var.

 

16.2.2012 tarihinde 2012/06 sayı ile yayınlanan Genelgeye göre 3294 sayılı Kanununa ve de 29.12.2011 tarihli ve 2011/08 sayılı "Fon Kurulu" kararı ile muhtaç dul kadınlara yardım başlatıldığı görülmektedir. Genelgede aylık 250 TL tutarında ve 2 aylık periyotlarla düzenli olarak yapılacak yardımdan yararlanma ile ilgili sürecin yer aldığı bölümdeki 7 nci madde "Başvuru sahibinin muhtaçlığı ve düzenli sosyal yardım verilmesinin uygunluğuna ilişkin Mütevelli Heyeti tarafından karar verilir." şeklindedir.

 

Genelgenin "Düzenli Sosyal Yardımın Fesih Edilmesine İlişkin Süreç" ile ilgili bölümünde ise bu düzenli sosyal yardımın 4 koşulun gerçekleşmesi halinde Mütevelli Heyeti kararı ile fesih edileceği de belirtilmektedir.

 

Bu bağlamda;

 

1-Eşi vefat etmiş olan kadının tekrar evlenmesi,

2-Sistem üzerinden aylık yapılan sorgulamalarda hak sahibinin muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi,

 

3- Sosyal inceleme Raporu doğrultusunda muhtaçlık durumunun değiştiğinin tespit edilmesi,

 

4- Resmi evlilik bağı olmaksızın fiili olarak birlikte yaşamanın tespit edilmesinin de yardımın kesilmesinde bir koşul olarak gösterilmiştir.

 

Buna göre, kadının tekrar evlenmesi, nikah kıydırmasa bile fiili olarak bir erkekle yaşadığının tespit edilmesi ya da muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının saptanması halinde yardımlar iptal edilmektedir. Özetle, devlet dul bir kadının nikahsız yaşamının olduğunu belirlemesi halinde 250 liralık desteğini geri çekiyor.

 

SGK'NIN İKİ FARKLI UYGULAMASI VAR

 

SGK'nın ise dul kadınlara yönelik iki farklı uygulaması var. Dul kadının nikahsız birlikteliklerinde, babasından veya eski eşinden aldığı dul ve yetim aylıkları kesilmiyor. Yani SGK, dul kadının burada nikahı olup olmadığına bakıyor. Nikahı varsa, maaş kesiliyor.

 

Dul kadının evlenmesi halinde, aldığı dul veya yetim maaşları kesiliyor.

 

ESKİ KOCA İLE BİRLİKTE YAŞAYANLAR İÇİN DURUM FARKLI

 

Ancak SGK'nin dul kadın kriteri, eski koca ile birlikte yaşanması halinde değişiyor.

 

SGK bu tür durumları hülle olarak kabul ediyor ve alınan yetim aylığını kesiyor.

 

İki devlet kurumunun dul kadınlara yönelik uygulaması kafaları karıştırırken, sosyal güvenlik sektöründe tartışmalara yol açtı.