1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DHKP-C'li Kalkan'ın ölüm isyanı!
DHKP-C'li Kalkan'ın ölüm isyanı!

DHKP-C'li Kalkan'ın ölüm isyanı!

DHKP-C'li Şemsettin Kalkan ciğerleri iflas ettiği için örgüt tarafından canlı bomba yapılmak istendi.

A+A-

Kalkan, eylem için Türkiye’ye gönderilince son günlerini ailesinin yanında geçirmek için Adana’ya geldi. Polis yakalayınca örgüt “hain ve alçak” ilan etti.

DHKP-C terör örgütünün 62 yaşındaki militanı Şemsettin Kalkan, akciğer kanserine yakalanınca örgüt tarafından gözden çıkarıldı. Kalkan’a örgütten 'canlı bomba ol' talimatı geldi. Eylem için 2012 yılında yurtdışından Türkiye’ye gönderilen Kalkan, ölmeden önce yıllardır görmediği ailesini görmek için Adana’daki evine gidince yakalandı. Kalkan polise yakalanınca örgüt tarafından 'hain' ilan edildi.

'O GÜNE LANET OLSUN'

Taksim İstiklal Caddesi'ndeki Yürüyüş Dergisi'nde bulunan 11 çelik kapıyı yapan kaynak ustası, örgüt içindeki ismiyle "Şemsi Dayı", örgütün militanlarını kullanıp attığını sonra da hain ilan ettiğini belirtti. Polise yakalanınca hain ve alçak ilan edilen Kalkan, “Örgüte hayatımı verdim, kendimi ya da ailemi hiç düşünmedim. Sonra sorgulamalarım başladı, biz hep bedel ödedik ve halka acıdan başka bir şey yaşatmadık. Hayatımda pişman olduğum o kadar şey var ki... Benim için artık ailemden başkası önemli değil. Bunu geçte olsa anladım. Örgütle tanıştığım güne lanet ediyorum" ifadelerini kullandı.

HAİN İLAN EDİLDİ

Şemsettin Kalkan, 2010 yılında polis tarafından aranırken örgüt kararı ile canlı bomba eğitimi almak için yurtdışına gönderildi. Kronik astım hastası olan Şemsettin Kalkan'ın akciğerleri iflas etti. Örgüt doktorlarının 'En fazla 2-3 ay yaşar' raporu ile canlı bomba eylemi yapmak için Türkiye'ye gönderildi. Aralık ayında kendisine verilen eylem hedefinden önce ailesini görmek istedi. Adana'da bulunan evine gitti. Türkiye'ye geldiği istihbaratı üzerine ailesinin evinde takipte bulunan polis tarafından 15 Aralık 2012'de yakalandı. Örgüt tarafından eylem öncesinde ailesini gördüğü ve yakalandığı için hain ilan edildi. Polis sorgusunda susma hakkını kullanan Şemsettin Kalkan, mülakatta yaşadıklarını anlattı.

'Halka acıdan başka bir şey yaşatmıyoruz'

İşte Şemsettin Kalkan'ın ağzından DHKP-C gerçeğini anlatan sözler:

- Ben astım hastasıyım ve ciğerlerimin üçte ikisi çalışmaz vaziyette, bu halimle örgüt beni kullanmak istedi. 'Ya hayatımı senin için harcamışım bırak da bari evimde öleyim' diyemedim. Ama onlar zaten beni hiç düşünmediler. Sonuna kadar kullanmak... Ölüsünü de kullanmak.... Kullanamadığında bir anda silip atmak, bu çok acı...

- Örgüte hayatımı verdim, kendimi ya da ailemi hiç düşünmedim. Ama öyle bir zaman geldi ki artık istemeden de olsa içten sorgulamalarım oldu. 'Biz ne yapıyoruz' dedim. Hep bedel öde, hep bedel öde... 'Biz halka acıdan başka bir şey yaşatmıyoruz yahu' dedim. Ben kendi yolumu çizdim. Kötü bir şey yapacak olsam kendi ailemin yanına gelir miydim?

- Yaşlı ve hasta biri olmak ve hapse yeniden düşme endişesi beni örgütten koparmadı. Bütün ömrümü harcadım ama yine de örgüt hep daha fazlasını istedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ