1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DHKP-C’ye dev operasyon düzenlendi
DHKP-C’ye dev operasyon düzenlendi

DHKP-C’ye dev operasyon düzenlendi

İstanbul’da son aylarda emniyet güçlerine yönelik olayları inceleyen ekipler önemli bir operasyona imza attılar. Terör örgütü DHKP-C’ye düzenlenen operasyonda ünlü davalarda adını duyuran avukatlarında içinde bulunduğu 97 kişi gözaltına alındı.

A+A-

 İstanbul’da son altı ayda emniyet güçlerine yönelik sekiz silahlı-bombalı saldırı düzenleyen terör örgütü DHKP-C’ye dev bir operasyon düzenlendi. 19 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 15’i ünlü davalara bakan avukat olmak üzere 97 kişi gözaltına alındı.

2005 yılında İstanbul ve Avrupa’da yapılan dev operasyonun ardından dün yapılan operasyon DHKP-C’ye büyük darbe vurdu. Son altı ayda emniyet güçlerine 8 silahlı-bombalı saldırı gerçekleştiren terör örgütü DHKP-C’nin Yunanistan’daki istihbarat yetkilileriyle protokol imzaladığı da ortaya çıkmıştı.
Uzun süren hazırlığın ardından dün sabah düğmeye basıldı. İstanbul merkezli 19 ilde şafak vakti baskınlar yapıldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya ve Muğla’nın da aralarında olduğu illerde yapılan operasyonlarda 97 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 75’i İstanbul’da gözaltına alındı.
Gizli bölmeye saklandı
Savcıların bizzat olay yerinde takip ettiği operasyon örgütün yönetici kadrosu ve avukat kanadına yapıldığı iddia edildi. Operasyonların iki önemli adresi Çağdaş hukukçular Derneği ile Halkın Hukuk Bürosu oldu. Halkın Hukuk Bürosu’nda yapılan aramalarda örgütün üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen Kamile Kayır, saklandığı gizli bölmede yakalandı. Özel Harekat polislerinin desteğiyle TAYAD, Gençlik Federasyonu, İdil Kültür Merkezi ve Yürüyüş Dergisi’nde de aramalar yapıldı. 
Örgütün kozmik odaları
Baskın düzenlenen 20 adreste arama yapılan bazı yerlerdeki özel kapı ve düzenekler polisin içeriye altı saatte girmesine neden oldu. Gençlik Federasyonu ve İdil Kültür Merkezi’ndeki bazı odalara 10 çelik kapının kırılmasından sonra ulaşılabildi. Vinç ve balyozlarla hedef merkezlere giren polis burada çok sayıda dijital ve yazılı belge ele geçirdi. Şüphelilerin bazı dökümanları yakarak imha etmeye çalıştığı öğrenildi. Çağdaş Hukukçular Derneği’nde yapılan baskında ise Yönetim Kurulu Üyesi ve sekreteri avukat Güçlü Sevimli, avukatlar Taylan Tanay, Güray Dağ, Gülvin Aydın, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Naciye Demir ‘in de aralarında bulunduğu 15 avukat gözaltına alındı.
Başkan yurt dışındaydı
Hakkında yakalama kararı olan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise kısa süre önce bir seminere katılmak amacıyla Lübnan’a gittiği için gözaltına alınamadı. Kozağaçlı, en kısa sürede Türkiye’ye döneceğini belirtirken, kendisi gibi avukat olan eşi, ÇHD Ankara Şube Başkanı Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı gözaltına alındı.
Avukatlar tehdit ediliyormuş
Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının tehdit altında oldukları öğrenildi. Büroya üye olup ayrılmak isteyen avukatların örgüt tarafından tehdit edildiği de iddia edildi. İstanbul’da polise yönelik saldırılara katılan ve üç polisi şehit eden militanların Gençlik Federasyonu’nda eğitim aldıkları da tespit edildi.
‘Suikast hazırlığı’ iddiası
Operasyonun İzmir ayağında gözaltına alınanlar arasında iki öğretmen, belediye park ve bahçeler işçisi ile üniversite öğrencilerinin bulunduğu öğrenildi. Şüphelilerin, kentteki üst düzey kamu görevlileri ile polis ve askerlere yönelik suikast hazırlığında oldukları öne sürüldü. Şüphelilerin ayrıca, bombalı saldırı için bazı semtlerdeki polis merkezlerinin yakınlarında keşif yaptıkları, bu sırada da polislerce görüntülendikleri ortaya çıktı.
Şifreli mesajlar Özgürlükler Derneği, Ege Gençlik Derneği, Temel Halklar Derneği ve Devrimci Alevi Komiteleri’nde yapılan aramalar sırasında, gizli bölmelerde çok sayıda flash belleklerin yanı sıra şifreli notların da ele geçirildiği öğrenildi.
Tweet attı gözaltına alındı
Efkan Bolaç bu tweet'i attıktan 20 dakika sonra gözaltına alındı.