1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Dikkat karadenizde casus var!
Dikkat karadenizde casus var!

Dikkat karadenizde casus var!

O ünlü gemi geliyor...

A+A-

 Dünyanın en ünlü batığı Titanik’i bularak üne kavuşan Amerikan Deniz Araştırmaları Vakfı’na ait Nautilus Karadeniz’e açıldı.Casusluk yaptığı iddia edilen gemi, 6 bin metre derinliğe kadar araştırma yapabiliyor.


Amerikan Deniz Araştırmaları Vakfı’na ait olan ve 6 bin metre derinliğe kadar araştırma yapabilen Nautilus casusluk iddiaları arasında Karadeniz’e açıldı.


Dünyanın en ünlü batığı Titanik’i bularak üne kavuşan ve binlerce metre derinlikte araştırma yapabilen Amerikan Deniz Araştırmaları Vakfı’na ait Nautilus, 16 personel ve 25 bilim insanı ile birlikte Karadeniz’e açıldı.


Dünyanın en gelişmiş sonar, radar ve derinlik görüntüleme cihazlarına sahip olan 65 metre uzunluğundaki gemiye bağımlı hareket eden 2 sualtı araştırma denizaltısı, 6 bin metreden görüntüleme ve bulgu toplama yeteneğine sahip. Gemide görevli olan 3 Türk bilimci, Karadeniz tabanıyla ilgili araştırma yapılacağını ve bunların yabancı bilim insanlarıyla paylaşılarak bilgi alışverişi yapılacağını söylerken, Türkiye Sualtı Araştırmaları Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir ise araştırma gezisine tepkili.


Oğuz Aydemir, bu yeteneklere sahip bir geminin Türkiye kıyılarında yapacağı araştırmada, Türkiye’nin dahi bilmediği verilere ulaşılacağını, bunların doğrudan ABD’ye gönderilebileceğini savundu. Kurallara uygun olmayan bir araştırma yapıldığını belirten Aydemir şöyle konuştu: “Gemi valiliklerden alınan ” film çekme “ izniyle faaliyet gösteriyor. Sualtında araştırma valiliğin izniyle olmaz. Mutlaka bir Türk eş başkanı olması gerekir. Bizim Piri Reis gemisi, ABD karasularında su altı araştırması için izin istesin. Bu izni verirler mi? Biz bu konuda vakıf olarak çekincelerimizi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ilettik. Kimse bir şey yapmadı. Bu Türkiye’deki yasal boşluklardan faydalanarak yapılan bir araştırmadır. Gemi, su altındaki madenlerin tespitini yapabilir, jeolojik ve morfolojik yapıyı ortaya koyabilir, petrol, gaz var mı yok mu bunu belirleyebilir ve uydu vasıtasıyla anında ABD’ye gönderebilir. Geminin elde ettiği verileri Türkiye ile paylaşacağı yönünde bir anlaşması var mı?”