1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dini Lider Tartışılmaya Başlandı!
Dini Lider Tartışılmaya Başlandı!

Dini Lider Tartışılmaya Başlandı!

İran Dini Lideri Ali Hamaney'in bardağı taşıran politikalarına çok büyük tepki geldi.

A+A-

  İran Devrim Muhafızları Milis Teşkilatı (Besic) Komutanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Nakdi, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i ağır biçimde eleştirerek;  ‘’Batılı yaşam tarzıyla refaha ulaşmak, ABD'yle ilişkiler kurarak İran'ın bilimsel, teknolojik ve ekonomik gelişmesini sağlamak ve ABD'nin siyasetinin değişmesi gibi görüşleri ortaya atmak, düşmanın işidir"  dedi.

Tuğgeneral Nakdi, Hamaney’in İtalya ve Fransa ziyaretlerine de sert tepki göstererek;  "Roma ve Fransa seferi, direniş ekonomisini hançerlemekti. Bunun devamı, ülkedeki fen ve teknoloji fakültelerini kapatmaktır" dedi. Ruhani'yi Fransa'da resmi törenle dışişleri bakanının karşılamasını eleştiren Nakdi, "İtalya'da, işgalci komutanın çizmesinin heykeli altında basın toplantısı düzenlenmesi de nüfuzun neticesidir" değerlendirmesinde bulundu. Nakdi, "Medyada yer alan, Airbus'dan 128 milyar dolar tutarında uçak alımı psikolojik savaştır. Ülkeye yük getirecek bu iş, işsizliğe de çare değildir" ifadelerini kullandı.

Toplumsal kabullerin değiştirilmesinin düşmanın asli rolü olduğunu vurgulayan Nakdi,  "Besic aşırıdır, onlar kezzap atar! Suudi Arabistan elçiliğine girerler demek, Batılı yaşam tarzıyla refaha ulaşmak, ABD'yle ilişkiler kurarak İran'ın bilimsel, teknolojik ve ekonomik gelişmesini sağlamak ve ABD'nin siyasetinin değişmesi gibi görüşleri ortaya atmak, düşmanın işidir."  Dedi.

26 Şubat'ta düzenlenecek İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimlerinde nüfuz tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını belirten Nakdi, muhafazakarlara birlik çağrısında bulundu.