1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dink Davası Hakimi Arınç'ı Kızdırdı
Dink Davası Hakimi Arınç'ı Kızdırdı

Dink Davası Hakimi Arınç'ı Kızdırdı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç neler söyledi...

A+A-
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hrant Dink kararının vicdanları yaraladığını söyledi. 
Başbakan Yardımcısı Arınç, Türk-İş Genel Merkezi'ne yaptığı ziyarette gazetecilerin, Hrant Dink cinayetinde verilen karara ilişkin sorularını cevapladı. Mahkemenin kararının vicdanları yaraladığını belirten Arınç, "Failler 30 saat içinde yakalanmıştır. Bizim işimiz yargının önüne bunu götürmektir" dedi.

Azmettiricilerin de ceza alması gerektiğini vurgulayan Arınç, bir çocuğu katile dönüştüren ortamı değiştirmek gerektiğini söyledi. Arınç, mahkemenin hakiminin, 'Vicdanen tatmin olmadım' sözünün bir hakime yakışmadığını söyledi. 
İNANMAK GÜÇ

Bu sözlere inanmanın güç olduğunu dile getiren Arınç, "Bir mahkeme başkanı tarafından kullanılacak söz değildir. Hakimler delil durumu ve vicdanlarına göre karar verirler. Ben vicdanen tatmin olmadığımı söylemiştim. Bu olayla ilgili dava açıldı, hükümetin görevi yargıyla, kollu güçleriyle işbirliği yaparak zanlıları yargıya çıkarmaktır" diye konuştu.
UNUTULAN SANIĞI HATIRLATTI

Davanın temyiz aşamasında devame edeceğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı, kişisel duygu ve düşünceleri bir kenara bırakıp, son kararı beklemek gerektiğini kaydetti.

Sadece bir kişinin sorumlu görülmesinin ve 18-20 kişinin serbest kalmasının vicdanları yaraladığını tekrar eden Arınç, "Sanıklardan biri hakkında hüküm yok, hakime bu sorulmalıdır" dedi.