1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diş Tedavisinde SGK Devrimi
Diş Tedavisinde SGK Devrimi

Diş Tedavisinde SGK Devrimi

Devlet Ağız ve diş sağlığı ile ilgili yeni bir adım attı...

A+A-

  Sosyal 

Güvenlik

 Kurumu (SGK) özel ağız ve diş sağlığı merkezleri ile anlaşma 

yoluna

gidiyor. Böylece sağlık sigortalılar özel diş hekimlerinde artık muayene ve tedavi olabilecek.Devlet hastanelerinde diş tedavisi için aylarca sıra bekleyen vatandaşın çilesi son buluyor. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın 2012 eylem planına göre, özel ağız ve diş sağlığı merkezleriyle sözleşme imzalayarak bu kurumlardan 

hizmet

 

satın alımına

 gidilecek. Sözleşme çerçevesinde genel sağlık sigortası kapsamındaki sigortalılar, ağız ve diş tedavisinde özel diş hekimlerinden yararlanabilecek. SGK, Türk Diş Hekimleri Birliği ve oda başkanlarıyla bir araya gelerek Genel Sağlık Sigortası olan vatandaşların bilgilerini bulunduran MEDULA sisteminin özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde de uygulanması yönünde anlaşmaya vardı.


DOLGU, PARLATMA GİBİ TEDAVİLERDE BELLİ MİKTARDA KATILIM PAYI ALINACAK


Böylece MEDULA programına ağız yapısı, tedavi türlerinin belirlenmesi ve hasta takibi gibi modüller yüklenecek. Öte yandan özel diş hekimine ödenecek tavan ücret de sözleşme kapsamında belirlenerek hizmet satın alımı başlatılacak. Yeni sistemle vatandaşlardan ‘diş taşı temizleme’, ‘dolgu’, ‘parlatma’ gibi tedavilerde belli miktarda katılım payı alınması beklenirken köprü, protez gibi tedavilerde katılım payının biraz daha yüksek oranda olması planlanıyor.


DEVLETTEKİ YIĞILMALAR ÖZELE KAYACAK


TÜRKİYE genelinde 20 bin civarında diş hekimi bulunuyor. Bu hekimlerin 5 bin 500’ü devlet hastanelerinde görev alırken, 14 bin 500 diş hekimi özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışıyor. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın bu günlerde hayata geçirmeye hazırlandığı bu sistemle birlikte devlet hastanelerindeki yığılmalar da son bulmuş olacak.