1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışişleri Bakanından Flaş Açıklamalar!
Dışişleri Bakanından  Flaş Açıklamalar!

Dışişleri Bakanından Flaş Açıklamalar!

"Uçağımız Uluslararası Sulardaydı"...

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin Türk Savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında yükselen tansiyonu ve gündeme dair gelişmeleri canlı yayında değerlendiriyor.

 

Açıklamaların daha erken yapılamamasının nedeni yoğun diplomasi Devletimizin bütün imkanlarımızla pilotlarımızı arıyoruz... İki pilotun ailelerine sabır ve metanet diliyoruz.Soğukkanlı bir biçimde kriz yönetimi bilinci içinde süreci yönetmeye çalıştık.

Cuma günü uçağımızla 11:58'de irtibat kesildi. Uçakla temasın kaybolmasından kısa süre sonra Genelkurmay irtibata geçti bizimle. Cumhurbaşkanımızı haberdar ettim Kayyseride'ydi, Başbakanı da haberdar ettim. Birinci önceliğimiz arama oldu. Suriye ile temasa geçtik. Suriye tarafından, uçağın düşürüldüğü teyit edildi.

 

Hem olayın resmini çekmeye, hem olay yerine en kısa sürede intikal edip pilotları aramaya başladık. Başbakanımız İstanbul programını iptal edip, Ankara'ya geldi. MİT Müsteşarı, komutanlarımız ve Başbakanımız toplandı. Tam lokasyon ve özenli bir çalışma takvimi oldu. Ve bu çerçevede o gece Suriye tarafına bazı temaslarda bulunarak, olayın mahiyetini aydınlatma çabalarımızı ve arama kurtarma çalışmalarımızı sürdürmeye devam ettik

 

UÇAĞIN ORADA NE İŞİ VARDI?

Uçağımızın görev tanımı, doğu akdeniz'deki son durumlar da göz önünde bulundurularak ulusal güvenlik sistemimizi itibariyle ulusal radar sitemimizin testi ve eğitimi amaçlı. Suriye kriziyle ilgili bir misyonu ve görev tanımı yoktur. Profil de bu şekilde belirlenmemiştir. Bütün sahillerimizde hava sahamızda ulusal güvenliğimizle ilgili sürekli uçuşlar yapılır. Ordumuzun kapsitesinin test edilmesi geerikir. Son dönemde akdeniz sahilleri ve yakın sahiller itibariyle ulusal güvenliğimizle ilgili bir radar testi uçuşudur.

 

Uçağımız solo uçuş yapmaktadır, başka gündem olmuş olsa hiçbir ülke uçağını böyle tehlikeli bir misyon için tek başına göndermez. Sürekli olduğundan, risk unsuru gözetilmediğinden bu uçuş o şekilde gitmiştir.

 

"TEHLİKE ALGILAMAK YA AMATÖRLÜK YA ART NİYETTİR"

Uçağımız silahsızdır. Riskli bir görev olsa sihlasız yollanmaz. Taraflar bunu bilir. Bildirim olması değil uçağın kimliği açıksa ki bizim uçağımız açık kimlikle uçuyor. Uluslar arası uçuş kuralları itibarıyla. Kimliği gizli değil. Dünyaya ilan etmiş. Böyle bir uçuştan bir tehdit algılaması çıkarmak ya amatörcedir ya art niyet taşır. Tek başına, silahsız, kimliği açık, görevi de eğitim ve test. Suriye'ye dönük. Bilgi toplama da dahil bir misyonu yok.

 

Bir uçağın bir ülke tarafından hasmane bir tutum içinde olduğununun anlaşılacağı durumlar vardır. Uçuş şekli, iletişim kanallarının açık olup olmaması gibi. İlk defa yapılmıyor sürekli uçuşlardır. Akdenizde bu kadar uzun sahili olan ülke kendi sahil ve topraklarını koruma kapasitesini test etmesi lazım sürekli.

 

"UÇAĞIMIZ ULUSLARARASI SULARDAYDI"

Güzergahı İskenderun körfezi üzerinden akdenizde alçak uçuş yapıyor. Radar testleriyle ilgili bir durum. Uçağımız uluslar arası hava sahasındadır Suriye'ye 13 mil uzaklıktadır. Radar görüntülerine göre vurulduktan sonra düzensiz harketler, o anda merkezle irtibatı kesilmiyor, kontrolü kaybedince Suriye karasularına düşer. 8 mil açıkta denize düşer. Bizim gördüğümüz tablo bu.