1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışişlerinden flaş uyarı
Dışişlerinden flaş uyarı

Dışişlerinden flaş uyarı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu IŞİD'e karşı mücadele için Irak'a gönderilen silahlarla ilgili "Bu silahlar PKK'nın eline geçmemelidir" dedi

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD'le mücadele kapsamında Irak'a gönderilen silahlarla ilgili flaş bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelede Irak'a silah yardımı yapılması konusunda, "Irak ordusu tamamen, yüzde 95'in üzerinde bir mezhebe dayalı bir ordu. Dolayısıyla bunlara verilecek silahların nereye gideceğinin kontrolü söz konusu olmayabilir." diye uyarıda bulundu.

"Yeni oluşumla beraber, ordu ve Irak'taki yeni yapılanma dikkate alınarak bu destek verilmelidir. Aynı şekilde bu bölgeye giden silahlar terör örgütlerinin, PKK 'nın eline geçmemelidir. Biz de bu konudaki hassasiyetlerimizi dile getirdik" diyen Bakan Çavuşoğlu, NATO zirvesinde ve ikili görüşmelerde, Avrupa-Atlantik bölgesindeki tehlike ve tehditlerin gündeme geldiğini ve bunlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğinin görüşüldüğünü söyledi. Özellikle Türkiye 'nin bölgesindeki, kuzeyinde ve güneyindeki gelişmelerin en çok gündeme gelen konular olduğunu belirten Çavuşoğlu, bunlardan birisinin Ukrayna, Kırım ve yaşanan gerginlikler olduğunu ifade etti.