1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Diyarbakır'da Gerginlik Sürüyor!
Diyarbakır'da Gerginlik Sürüyor!

Diyarbakır'da Gerginlik Sürüyor!

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, protesto amacıyla sabaha kadar oturma eylemi yapacaklarını söyledi.

A+A-

  Demirtaş, Sümerpark'ta 

gazetecilere

 yaptığı açıklamada, yapmak istedikleri mitingin başbakanın talimatıyla yasaklandığını iddia ederek, seçilmişlere, 7'den 70'e herkese gün boyunca 

sokaklarda

 işkence yapıldığını savundu.


Demirtaş;


''Bugün 100'den fazla yaralı, yüzlerce gözaltıya rağmen halkımız 

sokak

 sokak direnişi ortaya koymuştur. Biz de bütün seçilmişler olarak belediye başkanları ve teşkilatlarımızla halkımıza yönelik bu tutumu protesto etmek için burada sabahlayarak oturma eylemi yapacağız. Yarın saat 11.00'de İstasyon Meydanı'nda basın açıklaması yaparak bunları protesto ederek oturma eylemini bitireceğiz.''


Öte yandan Demirtaş ile milletvekilleri, basın açıklaması yapmaya hazırlandıkları sırada yanlarına gelen Emniyet Müdür Yardımcısı Erol Esen tarafından dağılmaları konusunda uyarıldı. Esen ile milletvekilleri arasında sert tartışma yaşandı.


BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise elindeki 2 mermi kovanını göstererek kendilerine karşı kullanıldığını iddia ettiği bu mermileri TBMM'ye götüreceğini söyledi.


Bu arada gösterilerde ayağından yaralanan BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Buldan'ın tedavisi için yarın İstanbul'a gideceği öğrenildi.