1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dizel ve LPG'ye geçen vatandaş kazandı
Dizel ve LPG'ye geçen vatandaş kazandı

Dizel ve LPG'ye geçen vatandaş kazandı

Yüksek vergiden kurtulmak için benzinli arabayıbırakıp LPG ve dizele yönelen vatandaş 7 yılda tam 4,6 milyar liralık akaryakıt vergisinden kurtuldu.

A+A-

Benzini bırakan her sürücü 6 bin 48 lira daha az vergi ödedi.

Yüksek vergi nedeniyle her geçen yıl tüketimi azalan benzin, Maliye'nin vergi kaybına vatandaşın ise vergi zaferine sahne oldu. BUGÜN'ün, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, 2006 yılından bu yana benzinli aracına LPG taktıran ya da aracını satıp dizele geçen vatandaşlar, aradan geçen 7 yılda toplamda 4 milyar 622 milyon lira tutarındaki akaryakıt vergisini ödemekten kurtuldu.

Fark litrede 60 kuruş

Akaryakıt ürünleri arasında en yüksek ÖTV benzin üzerinden alınıyor. Benzinle motorin arasındaki ÖTV farkı son 7 yıldır 50 ila 60 kuruş, aynı şekilde benzinle LPG arasındaki ÖTV farkı da 55-60 kuruş aralığında değişiyor. Benzinin her bir litresine fazladan ödenen yaklaşık 60 kuruşluk ÖTV, her bir depoda yaklaşık 36 liralık ilave vergi yüküne yol açıyor.

Mevcut vergilere göre, halen ayda 2 depo benzin tüketen bir otomobil sahibi, dizel ve LPG'li araç sahiplerine göre ayda 72 lira yılda ise tam 864 lira fazladan akaryakıt vergisi ödüyor. Bu veriler, son 7 yıllık dönemde benzinli araç kullanan vatandaşın cebinden, diğer iki akaryakıtı kullananlara göre 6 bin 48 lira daha fazla vergi çıktığını gösteriyor. Dolayısıyla örneğin 7 yıl önce benzini bırakanlar Maliye'ye 6 bin 48 lira daha az vergi ödemiş oldu.

Benzin eridi LPG ve dizel patladı

Akaryakıt ürünleri arasındaki vergi farkı tüketim miktarlarını olağanüstü boyutta değiştirdi. 2005 yılında 2,7 milyon ton olan benzin tüketimi bugün 1,8 milyon tona gerilerken aynı dönemde LPG tüketimi 1,7 milyon tondan 2,6 milyon tona; motorin tüketimi ise 11,6 milyon tondan 15,6 milyon tona çıktı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ