1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Doğalgaz tesisatlarına dikkat!
Doğalgaz tesisatlarına dikkat!

Doğalgaz tesisatlarına dikkat!

Türkiyede yapılan doğalgaz tesisatlarının çoğu standart dışı. Doğalgaz ölümlerinin artmasına sebep...

A+A-

Türkiyede yapılan doğalgaz tesisatlarının çoğu standart dışı. Doğalgaz iç tesisatlarının denetimi Makina Mühendisleri Odası’nda değil ve isteyen herkes istediği şekilde tesisat yapıyor.

Doğalgaz iç tesisatında mesleki denetim zorunluluğu odaların sorumluluk alanından çıkarılmasına ilişkin Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Müdürü Hasan Özger, bu durumda Türkiye'de sahte projelerin artış göstereceğini ve doğalgaz ölümlerinin artıcağını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle, doğalgaz iç tesisatında mesleki denetim zorunluluğu odaların sorumluluk alanından çıkarıldı. 4646 sayılı Doğalgaz Kanunu’na bağlı yönetmelikler uyarınca, doğalgaz iç tesisatlarının Doğalgaz İç Tesisat Yetki Belgesi’ne sahip bir makina mühendisinin tam zamanlı olarak çalıştığı şirketlerce yürütülmesi zorunlu. Makina Mühendisleri Odası (MMO), bu hizmetleri verecek şirketleri tescilliyor ve kendilerine büro tescil belgesi veriyor.

Bunun yanı sıra bu mühendislerce yürütülen hizmetler, her proje bazında Oda mesleki denetiminden geçirilmekte, yetkili mühendisin firmada halen çalışıp çalışmadığı, mesleki açıdan bir ceza alıp almadığı kontrol edilmekteydi. Ancak son yayınlanan bir genelge ile bu zorunluluk ortadan kaldırıldı.

Eski uygulamada mühendisin proje için yeterli olup olmadığını denetleyen mesleki kuruluşların bu zorunluluğunun ortadan kaldırılması çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi. Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Müdürü Hasan Özger’e göre bu durumda Türkiye, sahte proje cennetine dönüşecek ve doğalgaz ölümleri artacak.

Merdiven altı proje Özger, doğalgaz projelerinin sadece yetkin mühendislerce yapılabileceğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Denetimler de tüm dünyada olduğu gibi üçüncü taraf olan meslek kuruluşlarınca yapılmalı. Oda, bir proje için mühendisin çalışıp çalışmadığını kontrol eder ve yetkin mühendisleri belirler.

Yeni süreç, bu konuda düzenlenmiş piyasaları yeniden düzensizleştirecek, yetkin mühendislerin yerini yetkisiz, belgesiz ve bilgisiz mühendisler alacak. Mühendis çalıştırmadan teknikerlere proje yaptıran firmalar çoğalacak. Bu da sahte, merdiven altı projelerin türemeye başlayacağı anlamına geliyor.

Gaziosmanpaşa’da kaçak yollarla doğalgaz bağlanmış bacalı şofbenden sızan karbonmonoksit gazı 5 kişinin ölümüne neden oldu. Mühendis, mimar ve şehir plancıların yapı denetim sürecindeki rollerinin ortadan kaldırılması ile yapı sürecindeki projelerin Oda tarafından denetlenmesi zorunluluğunu ortadan kaldıran bu sürecin ilk sonuçlarını almaya başladık. Üzülerek söylemeliyim ki önlem alınmazsa ilerleyen günlerde doğalgazın sebep olduğu ölümlere daha çok şahit olacağız.”