1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Doğu Karadeniz Heyeti Dubai'de
Doğu Karadeniz Heyeti Dubai'de

Doğu Karadeniz Heyeti Dubai'de

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tanıtımı yapıldı...

A+A-

Doğu Karadeniz İlleri Hizmet ve Kalkınma Birliği tarafından yürütülen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Doğu Karadeniz Bölgesinin Turizm Potansiyelinin Uluslararası Düzeyde Etkin Tanıtımı projesi kapsamında Arabian Travel Market Dubai 2012 Fuarı'nda Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tanıtımı yapıldı. Fuarın açılışına Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Türkiye Abudabi Büyükelçisi Ş. Vural Altay, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Dubai Başkonsolosu Elif Çomoğlu Ülgen ve çok sayıda davetli katıldı. 


Dünyanın en büyük 2. fuarı olan Dubai Fuarı'na DOKA Bölgesi (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon) olarak katıldıklarını belirten Vali Kızılcık, şunları söyledi: "30 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında burada ülkemizi ve bölgemizi tanıtmak ve bölgemize daha fazla turist çekme gayesi içerisindeyiz. Bu kapsamda fuarda Türkiye olarak üçüncü büyük standa sahibiz. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak standımız yoğun ilgi görüyor. Doğu Karadeniz Bölgesini en iyi şekilde tanıtarak önümüzdeki yıllarda, geçmiş yıllara oranla bölgemize daha fazla turist bekliyoruz." 


Dubai Fuarı'ndan sonra 14 Mayıs'ta gerçekleşecek Riyad Fuarı'na da katılarak Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tanıtımını yapacaklarını kaydeden Vali Kızılcık, şöyle konuştu: "Dubai Fuarı'nda Türkiye'ye karşı, Doğu Karadeniz Bölgesi'ne karşı büyük bir ilgi olduğunu gördük. Büyükelçimiz ile yaptığım görüşmede kendileri bana geçen yıl Dubai'den ülkemize gelen turist sayısında yüzde 80 artış olduğunu söyledi, bu gerçekten fevkalade bir artıştır. Biz, bu artıştan bölge olarak aslan payını kapmanın peşindeyiz, arayışı içerisindeyiz. Bu anlamda ülkemizin ve bölgemizin tanıtımı için bu ve benzeri fuarlara katılıyoruz ve katılımımızı da devam ettireceğiz."


Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) olarak dünya ile bütünleşmiş, dünyada yaşanan değişme ve gelişmelere ayak uyduran ve her anlamda güçlü bir bölge oluşturma gayreti içinde olduklarını ifade eden DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dünya çapında ses getiren büyük fuarlara katılım sağlayarak hem bölgemizin tanıtımını yapmak, hem yatırım imkanlarını anlatarak bölgemize yatırımcı çekmek hem de bölgemizin muhteşem doğasını anlatarak bölgemize turist çekmek amacındayız. DOKA olarak, bölgemizin her yönden gelişmesi ve kalkınması yönünde belirlediğimiz hedef doğrultusunda çalışmalarımıza yılmadan ilk günkü heyecanla devam ediyoruz."


Dubai Fuarı'na Trabzon Valisi Recep Kızılcık başkanlığında katılan heyet, Dubai Başkonsolosu Elif Çomoğlu Ülgen'i ziyaret etti. Başkonsolos Ülgen, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, son yıllarda Dubai'den ülkemize gelen turist sayısında büyük artış olduğunu söyledi. 


Vali Kızılcık da, bölge olarak bu ilgiden en büyük payı almak için Dubai Fuarı'na katılım sağladıklarını ifade ederek, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Arap turistlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olduğunu ifade etti. 

Konuşmaların ardından Vali Kızılcık, Başkonsolos Ülgen'e Trabzon'a özgü gümüş telkari işlemeli bir fincan takımı hediye etti. 


Öte yandan DOKA standını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Abudabi Büyükelçisi Ş. Vural Altay ve Dubai Başkonsolosu Elif Çomoğlu Ülgen, standa gösterilen ilgiden memnun oldu. 

Dubai'de temaslarda bulunan heyette Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ın yanı sıra Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Rize İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Gültekin, Trabzon İl Genel Meclisi Başkanı Haydar Revi, Artvin İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Temiz, Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanı Sebahattin Çobanoğlu, Ordu İl Genel Meclisi Başkanı Engin Tekintaş, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Trabzon Vali Yardımcısı Aziz Mercan, Ordu Vali Yardımcısı Yemen Bayrak, Kültür ve Turizm Trabzon İl Müdürü İsmail Kansız ve Doğu Karadeniz İlleri Kalkınma Birliği Meclis üyeleri ile projede yer alan ilgili kurumların yetkilileri yer aldı.